جراحی انحراف بینی چیست ؟

جراحی انحراف بینی : با توجه به روش هایی که امروزه برای افزایش زیبایی چهره ابداع شده اند ، میل افراد به داشتن چهره ای زیبا افزایش یافته است. در راستای زیباتر شدن چهره ، روش های تهاجمی و غیرتهاجمی بسیار زیادی انجام می شود ؛ ولی همچنان جراحی بینی در راس جراحی های زیبایی قرار دارد و بسیار محبوب است. عمل بینی علاوه بر رفع اختلالات ظاهری بینی ، منجر به بهبود عملکرد بینی نیز می شود.

یکی از مشکلات رایج بیماران ، کجی بینی یا فرم بینی کج است که می تواند به دو دلیل باشد :

  • کج بودن فرم بینی ، بدون مشکلات تنفسی که نیاز به جراحی زیبایی بینی دارد.
  • کج بودن فرم بینی همراه با مشکلات تنفسی که انحراف بینی ، نام دارد و نیاز به جراحی سپتوپلاستی دارد.

جراحی انحراف بینی

سپتوپلاستی چیست ؟

درمان قطعی انحراف بینی ، انجام جراحی سپتوپلاستی است. در اکثر بیماران ، انحراف بینی یا کج شدن تیغه سپتوم بینی منجر به انسداد یک پره یا هر دو پره بینی می شود و این امر ، با مشکلات تنفسی همراه خواهد بود.

در جراحی سپتوپلاستی ، جراح بینی پس از بررسی دقیق مشکل بینی و میزان انحراف سپتوم ، اقدامات لازم را انجام می دهد تا تیغه سپتوم در راستای بینی قرار گیرد و منجر به انسداد سوراخ های بینی نشود.

شرح مختصری از آناتومی بینی

در بخش بالایی بینی ، استخوان قرار گرفته و سپس دو غضروف زوج در بالا و پایین بینی قرار می گیرند که در اصطلاح عامیانه آن ها را غضروف های بالا و پایین می نامند ؛ علاوه بر دو غضروف زوج بینی ، یک غضروف بزرگ نیز در ناحیه میانی بینی قرار دارد که در اصطلاح پزشکی سپتوم ، نامیده می شود.

در حقیقت ؛ افرادی که دچار انحراف بینی هستند ، تیغه میانی بینی آن ها به یک سمت منحرف می باشد ؛ در بسیاری از مواقع ، میزان انحراف تیغه سپتوم بسیار کم بوده ؛ به طوری که خود بیمار متوجه آن نمی شود ، اما در برخی از مواقع ، انحراف تیغه میانی بینی به قدری زیاد است که سبب بروز مشکلات تنفسی و زیبایی در بیماران می شود.

عمل انحراف بینی با لیزر

لیزر نه تنها در سپتوپلاستی بلکه در جراحی زیبایی بینی نیز عملکردی ندارد ؛ زیرا ، جراحی های مرتبط با بینی تهاجمی هستند و نیاز است که جراح بینی برای اعمال تغییرات ، ساختار بینی را تراش دهد و لیزر ، قابلیت برش ندارد.

عمل انحراف بینی و زیبایی همزمان

در اصطلاح علمی جراحی انحراف بینی ، را سپتوپلاستی و جراحی زیبایی بینی را رینوپلاستی می نامند ، حال در صورتی که این دو جراحی همزمان با هم انجام شوند ، در اصطلاح پزشکی آن را سپتورینوپلاستی می نامند.

در حین انجام عمل سپتورینوپلاستی ، علاوه بر رفع انحراف بینی ، مشکلات ظاهری بینی نیز ؛ همچون کجی ، بزرگی ، قوز و غیره رفع خواهد شد.

با توجه به وسعت گستردگی جراحی سپتورینوپلاستی ، مدت زمان انجام آن کمی طولانی تر از عمل سپتوپلاستی یا رینوپلاستی خواهد بود.

بعد از عمل انحراف بینی چه باید کرد ؟

افرادی که عمل انحراف بینی انجام داده اند ، جهت بهبودی سریع باید یک سری نکات را در دوران نقاهت عمل بینی رعایت کنند ، که در ذیل به آن ها اشاره شده است :

  • مصرف سیگار و قلیان و حتی قرار گرفتن در معرض دود آن ها سبب تاخیر در التیام زخم های ناشی از جراحی بینی می شود ؛ به همین علت بیماران در دوران نقاهت جراحی انحراف بینی ، باید از مصرف این موارد اجتناب کنند.
  • مصرف الکل ، نیز یکی دیگر از مواردی است که سبب بروز تداخل در دوران نقاهت عمل بینی می شود ، بنابراین به کسانی که جراحی انحراف بینی انجام داده اند ، توصیه می شود مدتی از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل اجتناب کنند.
  • بهتر است بیماران در دوران نقاهت عمل انحراف بینی ، از خوابیدن بر روی شکم و پهلو خودداری کرده و طاق باز بخوابند ؛ قرار دادن دو بالش در زیر سر نیز در حین استراحت و خواب سبب تسریع در روند بهبودی تورم و کبودی ناشی از عمل بینی می شود.

جراحی انحراف بینی

عوارض عمل انحراف بینی چیست ؟

عمل انحراف بینی نیز یکی از عمل های مرتبط با بینی است و مانند جراحی بینی می تواند عوارضی را در پی داشته باشد ؛ ولی مهارت جراح بینی می تواند از بروز عوارض جلوگیری کند.

یک جراح بینی ماهر نه تنها از بروز عوارض جلوگیری می کند ؛ بلکه منجر به بهبود عملکرد بینی نیز می شود.

هزینه جراحی انحراف بینی

انحراف بینی ، اگر با مشکلات تنفسی به همراه باشد ، شامل دریافت هزینه از بیمه می شود ؛ ولی در صورتی که انحراف سپتوم ظاهر بینی را نیز تحت تاثیر قرار داده باشد، پرداخت هزینه به عهده خود شخص است.

برای مطلع شدن از اینکه آیا بیمه هزینه جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی را پرداخت می کند یا خیر ، در ابتدا به جراح بینی مراجعه کنید تا میزان انحراف بینی و نوع جراحی ، مشخص شود.

سپس با طرف قرارداد بیمه خود صحبت کنید تا متوجه شوید که هزینه ای بابت سپتوپلاستی از بیمه دریافت می کنید یا پرداخت هزینه به عهده خودتان است.

درباره دکتر مرادیان

دکتر حسین مرادیان - متخصص گوش،حلق و بینی - جراح سر و گردن

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • پنج + سیزده =

Visit Us On TwitterVisit Us On Google PlusVisit Us On Instagram