عمل جراحی بینی کج

جراحی بینی کج : یکی از مشکلاتی که باعث می شود افراد برای انجام رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی اقدام کنند ، رفع کج بودن فرم بینی است ؛ تیغه بینی باید کاملاً صاف باشد و حتی یک کج بودن جزئی نیز در ظاهر بیمار تاثیر دارد ؛ کج شدن بینی یا کج بودن بینی دلایل مختلفی دارد . مانند :

 1. برخی از افراد در کودکی دچار آسیب یا حادثه می شود و به دلیل نرم بودن استخوان های بینی در سنین کودکی ، فرم بینی شان به طور کج رشد می کند.
 2. برخی از بزرگسالان نیز در حوادثی ؛ چون تصادف یا درگیری دچار کج بودن بینی می شود .
 3. دو مورد گفته شده با انجام جراحی زیبایی بینی بر طرف می شود ؛ اما کج بودن بینی اگر ناشی از جراحی بینی اولیه باشد ، نیاز به جراحی ترمیمی بینی دارد .

جراحی بینی کج

جراحی ترمیمی بینی

جراحی بینی ترمیمی یا جراحی بینی ثانویه به منظور رفع مشکلات حاصل از جراحی بینی اولیه انجام می شود ؛ به همین دلیل بیمارانی که پس از رینوپلاستی ، دچار کج بودن فرم بینی یا حتی دچار کج بودن نوک بینی شده اند ، باید جراحی ترمیمی انجام دهند ؛ برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با جراحی بینی ترمیمی به مقاله مربوطه در سایت دکتر مرادیان مراجعه نمایید .

تفاوت کج بودن بینی با انحراف بینی

کج بودن بینی را انحراف بینی نیز می گویند ؛ اما از نظر پزشکی این دو کاملاً با یکدیگر متمایز هستند ؛ انحراف بینی در اصل کج شدن تیغه وسط بینی است و منجر به  اختلال در عملکرد بینی می شود ؛ ولی کج بودن فرم بینی مشکلی برای عملکرد بینی به وجود نمی آورد .

عمل انحراف تیغه بینی یا سپتوپلاستی ، در اصل اصلاح سپتوم  بینی و بهبود عملکرد بینی است ؛ در نتیجه جراحی درمانی مرتبط با بینی محسوب می شود و در صورت تایید جراح بینی ، بیمار می تواند هزینه هایی که تقبل کرده است را از بیمه دریافت کند ؛ عمل بینی کج نیز به منظور بهبود ناهنجاری های ظاهری بینی انجام می شود ، در نتیجه جراحی زیبایی مرتبط با بینی محسوب می شود و هزینه به طور کامل توسط بیمار پرداخت می شود .

مراقبت های بعد از جراحی بینی کج

در صورتی که به تازگی تحت عمل جراحی بینی قرار گرفته اید یا تصمیم به انجام آن دارید ، باید نکات و مراقبت های پس از آن را جدی بگیرید ؛ زیرا مراقبت های پس از جراحی بینی به اندازه خود عمل ، دارای اهمیت می باشد ؛ به طوری که اگر به درستی نکات و توصیه های انجام شده توسط پزشک معالج خود را رعایت نکنید ؛ با عوارض و خطرات ناشی از آن رو به رو خواهید شد.

نکات بعد از جراحی بینی

 • فین کردن در دوران نقاهت عمل جراحی بینی ، موجب بروز خونریزی می گردد ؛ بنابراین در این دوران ، از فین کردن اجتناب نمایید.
 • خمیازه ، امری طبیعی است که بیماران در دوران نقاهت عمل بینی ، نباید جلوی آن را بگیرند ، تنها سعی کنید در آن هنگام ، دهان خود را بیش از اندازه باز نکرده و اطراف بینی را با دست نگه دارید.
 • بهتر است ، صورت تا مدتی پس از عمل جراحی بینی ، کم ترین تحرک را داشته باشد ؛ از این رو ، توصیه می گردد در دوران نقاهت عمل بینی ، تا حد امکان از صحبت کردن ، خندیدن و گریه کردن خودداری نمایید.
 • در دوران بهبودی جراحی بینی ، با دهان باز عطسه و سرفه کنید.
 • به این موضوع توجه داشته باشید که داروهای تجویز شده توسط پزشک ، باید به طور مرتب و سر وقت مصرف شوند.

استحمام بعد از عمل بینی

کسانی که تحت عمل جراحی بینی قرار گرفته اند ، تا مدتی باید از استحمام خودداری نمایند ؛ بهتر است افراد مدت زمان دقیق آن را از پزشک معالج خود جویا شوند.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

طبق توصیه جراح بینی ، فرد پس از انجام جراحی بینی کج ، باید به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار به صورت و بینی ، از خوابیدن بر روی شکم و پهلو خودداری کرده و طاق باز بخوابد .

یکی از نکات بسیار مهم در رابطه با نحوه خوابیدن پس از جراحی بینی ، ساخت زاویه ۳۰ درجه می باشد ؛ به این منطور ، افراد باید در حین استراحت و خواب ، دو بالش در زیر سر خود قرار دهند ، تا سر در مکانی بالاتر از بدن قرار گیرد ؛ این کار کمک شایانی به رفع تورم و کبودی ناشی از جراحی بینی ، می کند .

تورم و کبودی بعد از عمل بینی

بروز تورم و کبودی پس از هر جراحی ، مسئله ای عادی بوده و به تدریج برطرف می شود ؛ حال رعایت برخی از نکات ، می تواند به تسریع در روند رفع تورم و کبودی ناشی از عمل بینی ، کمک کند ؛ که در ذیل به آن ها اشاره شده است :

 1. مصرف آب آناناس و آب کرفس
 2. استفاده از کمپرس یخ ، به خصوص در روزهای ابتدائی پس از عمل بینی
 3. قرار نگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید
 4. حذف یا کاهش قابل توجه نمک و ادویه از رژیم غذایی

مصرف سیگار و الکل پس از جراحی بینی

استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل پس از جراحی بینی ، سبب بروز تداخل در روند بهبودی افراد می شود ؛ به همین منظور بهتر است افراد تا مدتی از مصرف این موارد خودداری کرده و حتی توصیه می شود ، در معرض دود این موارد نیز قرار نگیرند .

هزینه جراحی بینی کج

برای تعیین هزینه بهتر است به جراح بینی مراجعه کنید تا در ابتدا مشخص شود دلیل کج بودن بینی است ؛ دستمزدی که جراحان بینی دریافت می کنند ، متغیر است به همین دلیل سعی کنید هزینه حدودی را نیز از جراح بینی مدنظرتان جویا شوید .

درباره دکتر مرادیان

دکتر حسین مرادیان - متخصص گوش،حلق و بینی - جراح سر و گردن

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button
Visit Us On TwitterVisit Us On Instagram