جراحی بینی

انجام جراحی های زیبایی در بین مردم برای افزایش زیبایی چهره رواج پیدا کرده است ولی در این بین انجام جراحی بینی به نسبت جراحی های دیگر محبوبیت بیشتری دارد .

جراحی بینیزمانی که نام جراحی زیبایی بینی در میان باشد ، افراد به اصلاح فرم بینی فکر میکنند اما جراحی بینی برای رفع اختلالات عملکردی بینی نیز استفاده می شود  .

رفع پولیپ بینی ، انحراف بینی ، سینوس ها ، هیپوفیزها و غیره از کاربرد های جراحی درمانی بینی می باشد .

به دلیل تاثیرگذاری فرم بینی بر روی زیبایی چهره و تاثیر عملکرد بینی بر روی تنفس انسان ، انجام صحیح جراحي بيني حائز اهمیت است به همین دلیل این جراحی زیبایی باید به گونه ای انجام شود که بیمار دچار هیچ اختلال یا عارضه ای نشود و کوچک ترین آسیبی به بافت های سالم بینی زده نشود .

کسب یک نتیجه ایده آل از راینوپلاستی  ، بستگی به میزان مهارت و توانایی جراح بینی دارد .

بیماران باید توقع به جایی از نتیجه رینوپلاستی داشته باشند زیرا این جراحی ، تنها برای رفع مشکلات بینی انجام می شود و تا حدودی بر روی زیبایی صورت نیز تاثیر مثبت می گذارد ولی بیماران نباید توقع داشته باشند با انجام عمل جراحی بینی معجزه شود و تمامی ناهنجاری های چهره برطرف گردد .

درک درست و دید منطقی بیماران نسبت به نتیجه جراحی زیبایی بسیار مهم است به همین دلیل قبل از عمل بینی ، حتماً با جراح بینی در ارتباط با فرم بینی و توقعات خود صحبت کنید تا در صورت نیاز مشاوره های لازم را دریافت کنید .

روش جراحی بینیجراحی بینی

نحوه انجام راینوپلاستی کاملاً مرتبط با مهارت جراح بینی است زیرا برخی از جراحان بینی به روش باز تسلط بیشتری دارند و برخی از جراحان بینی با روش بسته بهتر می توانند بینی را جراحی کنند.

عمل جراحی بینی تنها به دو روش باز یا بسته انجام می شود و روش دیگری که این روزها با عنوان عمل بینی با لیزر شنیده می شود تنها جنبه جذب مشتری و تبلیغات دارد .

انجام رینوپلاستی یا جراحی پلاستیک بینی نیازمند دسترسی به ساختار بینی و تراشیدن اسکلت بینی است ، همچنین برخی مواقع برای استحکام ساختار بینی و فرم دهی بهتر بینی از تکنیک هایی چون گرافت استفاده می شود .

بنابراین جراح بینی باید از طریق برش به بینی دسترسی داشته باشد و لیزر قابلیت ایجاد برش را ندارد .

روش رینوپلاستی باز ، رایج ترین روش برای انجام عمل جراحي بيني است زیرا در این روش برشی بر روی کلوملا یا ستون بین دو پره بینی زده می شود و پوست بینی از اسکلت بینی جدا می شود .

این امر منجربه دید و دسترسی مستقیم جراح بینی به ساختار بینی و کاهش درصد بروز خطا می شود .

در جراحي بيني به روش بسته برش های مورد نیاز از داخل بینی زده می شود و عدم دید مستقیم جراح بینی میزان احتمال خطا را افزایش می دهد.

روش بسته برای رفع مشکلات جزئی بینی و افتادگی نوک بینی مناسب است ، در کل انتخاب روش عمل بینی بستگی به مشکل بینی و مهارت جراح بینی دارد .

فرم بینی بعد از رینوپلاستی

اکثریت متقاضیان هدفشان از انجام عمل بینی ، بهبود فرم بینی می باشد بنابراین زیبایی فرم بینی پس از راینوپلاستی اهمیت بسیار زیادی دارد .

یکی از رایج ترین اشباهات متقاضیان ، مقایسه بینی های جراحی شده با یکدیگر است .

نوع بینی بر روی فرم بینی تاثیرگذار است به همین دلیل نتیجه تمام جراحی های بینی یک شکل نمی شود و نتیجه عمل بینی با توجه به نوع بینی افراد متفاوت می باشد  .

 • جراحی بینی طبیعی

در عمل بینی طبیعی ، بینی با توجه به چهره فرد جراحی می شود و تغییرات به نحوی اعمال می شوند که تنها مشکل بینی برطرف گردد .

بینی قوس نامحسوس و طبیعی دارد .جراحی بینی

نوک بینی در راستای بینی است و سربالا نمی شود .

زاویه لب و بینی در بانوان باید بین ۹۵ و ۱۰۰ باشد و در آقایان نیز زاویه مناسب بینی طبیعی بین ۹۰ و ۹۵ می باشد.

سایز بینی با توجه به چهره بیمار کوچک می شود .

 • جراحی بینی فانتزی

عمل بینی فانتزی نیاز به دقت و مهارت بالایی دارد زیرا باید مطابق با استانداردهای زیبایی باشد و اگر زاویه های ایجاد شده از زاویه های تعریف شده برای زیبایی بیشتر شوند ، نتیجه دیگر زیبا نخواهد بود و بازخوردهای منفی را به دنبال خواهد داشت .

نوک بینی فانتزی کمی سربالا است .

بینی کوچک تر از بینی طبیعی است .

قوس زیبایی بر روی بینی ایجاد می شود .

زاویه بین لب و بینی از ۱۲۰ و ۱۳۰ نباید بیشتر شود زیرا فرم بینی در اصلاح سرسره ای یا خوکی می شود که مورد پسند نیست .

 • جراحی بینی نیمه فانتزی

فرم بینی نیمه فانتزی برای افرادی مناسب است که ترکیبی از فرم فانتزی و فرم بینی طبیعی می خواهند .

بسیاری از افراد سربالا بودن نوک بینی در بینی فانتزی را پسند نمی کنند ولی تمایل دارند بینی کمی قوس داشته باشد .

در بینی نیمه فانتزی ، قوس کم و زیبایی بر روی بینی ایجاد می شود که باعث می شود بینی ، کمی از فرم طبیعی خود خارج شود.

انواع بینیجراحی بینی

یکی از عوامل بسیار مهم و تاثیر گذار در نتیجه نهایی جراحی بینی ، نوع بینی می باشد که بر اساس میزان ضخامت پوست آن، به دو دسته بینی گوشتی و بینی استخوانی تقسیم بندی شده اند.

جراحی بینی استخوانی

از مشخصه های بینی استخونی پوست نازک و استخوان محکم است که این ویژگی ها موجب شده که نتیجه بسیار مطلوبی از جراحی بینی کسب کنند. افرادی که دارای بینی های استخوانی هستند می توانند بدون نگرانی و در صورت انتخاب جراح بینی خوب ، اقدام به جراحی بینی طبیعی ، جراحی بینی فانتزی و جراحی بینی استخوانی نمایند.

اغلب بینی های استخوانی در ناحیه پل بینی خود دارای قوز و برآمدگی هستند که با انجام جراحی بینی برطرف خواهد شد. البته لازم به ذکر است این مشخصه تنها مختص بینی های استخوانی نیست و ممکن است بینی های گوشتی نیز قوزدار باشند.

جراحی بینی گوشتی

پوست بینی های گوشتی نسبت به بینی های استخوانی از ضخامت بیشتری برخوردار هستند و ساختار آنها ضعیف است. بهترین نوع جراحی برای افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند جراحی بینی طبیعی می باشد، چرا که ضخامت پوست این بینی ها باعث می شود فرم بینی های فانتزی را به خوبی نشان ندهد.

بسیاری از افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند، نگران این موضوع می باشند که آیا بینی گوشتی بعد از جراحی برگشت پذیر خواهد بود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که در گذشته جراحی بینی های گوشتی کاهنده بود و طی جراحی تنها از حجم بینی کاسته می شد اما امروزه با گرافت گذاری و تقویت غضروف بینی های گوشتی موجب عدم برگشت پذیری بینی های گوشتی خواهند شد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی بینی نیستند؟

اگر در رابطه با کاندیداهای مناسب جراحی بینی در موتورهای جستجو به تحقیق بپردازید اطلاعات زیادی در این رابطه به دست آورید در حالیکه در رابطه با کاندیداهای نامناسب جراحی بینی توضیح زیادی داده نشده است، در ذیل به تعدادی از این افراد اشاره کرده ایم.

اشخاصی که به اختلال بدشکل پنداری دچار هستند:جراحی بینی

یک نوع اختلال روانپزشکی می باشد که به موجب آن برخی از افراد با اینکه هیچ نقص و ایرادی در اعضای بدن خود ندارند اما مدام از خود ایراد می گیرند.

این دسته از افراد ابتدا باید برای معالجه به روانپزشک مراجعه کرده و پس از درمان کامل اقدام به انجام جراحی زیبایی بینی نمایند.

بیماران که وسواسی هستند:

برخی از افراد دچار اختلالاتی هستند که به موجب آن مدام تقارن صورت خود را بررسی کرده و به مقایسه خود با دیگران می پردازند جراحی بینی به هیچ عنوان به این افراد توصیه نمی شود.

افرادی که دچار افسردگی هستند:

این دسته از افراد به مشکلات روحی دچار بوده و به موجب باور اشتباهی که دارند گمان می کنند که با انجام این عمل زیبایی مشکلات روحی آن ها برطرف خواهد شد در صورتی که چنین نبوده و در برخی موارد نه تنها افسردگی آن ها برطرف شده که ممکن است به دلیل استرس های ناشی از جراحی بینی مشکلات شان تشدید شود.

افرادی که انگیزه ای برای جراحی بینی ندارند:

این افراد برای اینکه نظر همسر، نامزد یا اطرافیان خود را جلب کنند برای انجام جراحی بینی اقدام کرده و خودشان انگیزه ای برای انجام این عمل زیبایی ندارند.

این اشخاص باید این سوال را از خود بپرسند چنانچه نامزدی شان به هم خورده و قصد نامزدی مجدد داشته باشند اگر نامزد فعلی از فرم بینی شان خوشش نیامد چه خواهند کرد؟!

افراد باید بدانند در نهایت این خود آن ها هستند که باید از فرم بینی شان خوششان بیاید نه کس دیگر.

افرادی که ایده آلیست بوده و کمال گرا هستند:جراحی بینی

این اشخاص نمی توانند وجود کوچکترین نقص را تحمل کنند و حتی اگر نتیجه جراحی بینی بسیار رضایت بخش بوده و منجر به رقم خوردن نتایج درخشان باشد و در عین حال نقص کوچکی در بینی وجود داشته باشد چشم خود را بر روی تمام نکات مثبت بسته و فقط آن نقص کوچک را می بینند.

افراد باید بدانند که جراحی منجر به بهبود نسبی بینی شده و هیچ گاه تضمین یک بینی کاملاً بی نقص را به افراد نمی دهد.

افرادی که از جراح بینی توقع شبیه سازی دارند:

این دسته از افراد گمان می کنند جراحی بینی شبیه به خیاطی یا مجسمه سازی است که مدلی خاص را به جراح بینی نشان داده و دقیقاً همان را تحویل بگیرند!

بینی عضوی بسیار حساسی بوده، ویژگی های آن در هر فرد متفاوت می باشد و فرم دهی آن با توجه به این ویژگی ها انجام می شود لذا نمی توان بینی دو شخص را دقیقاً شبیه به هم جراحی کرد.

 

نکات مراقبتی قبل از عمل بینی

 • برای خون رسانی بهتر حین عمل جراحي بيني حداقل ۲ الی ۴ هفته قبل از عمل بینی از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی پرهیز کنید .
 • تمام آزمایش هایی که جراح بینی برایتان تجویز می کند را انجام دهید زیرا نتایج آزمایش ها منجربه کسب اطلاعات جراح بینی از میزان سلامتی بیمار می شود .
 • اگر حساسیت دارویی دارید حتماً به جراح بینی بگویید .
 • اگر به بیماری های خاصی چون دیابت مبتلا هستید یا دارویی مصرف می کنید به جراح بینی بگویید تا اقدامات لازم برای عدم بروز عوارض انجام شود .
 • سوابق بیماری و جراحی هایی که انجام داده را به جراح بینی بگویید.
 • از مصرف برخی داروها قبل از جراحی بینی منع هستید مانند بروفن ، درارتباط با لیست کامل داروهایی که نباید مصرف کنید حتماً با جراح بینی صحبت کنید .

نکات مراقبتی بعد از عمل بینیجراحی بینی

 • هفته اول از ماهیچه های صورت کمترین استفاده را داشته باشید به همین دلیل خندیدن ، صحبت کردن ، عطسه و سرفه خود را کنترل کنید .
 • هنگام استراحت و دراز کشیدن سر باید حداقل ۳۰ درجه بالاتر از بدن باشد .
 • از خم کردن سر پرهیز کنید و سر را در حالت عمودی قرار دهید تا فشاری به بینی وارد نشود .
 • تا مدت زمانی که اسپلینت بر روی بینی است صورت را نشویید و هنگام استحمام از فردی کمک بگیرید تا چهره خیس نشود .
 • استعمال دخانیات و مشروبات الکلی روند ترمیم را به تعویق می اندازد به همین دلیل حداقل دوماه هیچ گونه دخانیات و مشروبات الکلی استفاده نکنید.
 • شروع فعالیتهای ورزشی و استخر نیاز به مشورت با جراح بینی دارد زیرا میزان بهبود بینی در زمان شروع تاثیرگذار است .
 • برای رفع تورم بینی از کمپرس یخ استفاده کنید و مصرف نمک را به حداقل برسانید .
 • یک هفته اول استراحت کنید و فعالیت های روزانه و شخصی خود را انجام دهید اما فراموش نکنید که انجام فعالیتهای سنگین ممنوع است .
 • غذاهایی چون پوره ، سوپ و آش بهترین تغذیه در هفته های اول هستند و مصرف غذاهای سفتی که نیاز به جوییدن دارند منجربه تحت تاثیر قرار گرفتن بینی می شوند.

ویژگی های جراح بینی خوب

 • جراح بینی باید قادر به انجام انواع جراحی بینی باشد.
 • جراح بینی خوب باید علاوه بر علم پزشکی بر علم زیبایی شناسی هم مسلط باشد.
 • جراح بینی موظف است بیمار را در جریان اقدامات قبل و بعد از جراحی بینی قرار دهد.
 • جراح بینی باید با در نظر گرفتن سلقیه بیمار، فرم بینی متناسب با صورت فرد را ایجاد کند.
 • جراح باید با صبر و حوصله پاسخگوی تمام سوالات فرد متقاضی باشد و اعتماد فرد را جلب کند تا بیمار بتواند با آرامش خاطر اقدام به جراحی بینی نماید.
 • جراح بینی باید بدون در نظر گرفتن منافع مالی خود، سلامت و رضایت بیمار را مد نظر قرار دهد.
 • جراح بینی موظف است سلامت بیمار را بررسی کند.

نحوه انتخاب جراح بینیجراحی بینی

 • ابتدا به تهیه لیستی از جراحان بینی بپردازید. شما می توانید برای این کار در موتورهای جستجو سرچ کنید.
 • سپس به وبسایت جراحان بینی سر بزنید و میزان تحصیلات و رزومه کاری جراح بینی را مورد بررسی قرار دهید.
 • مشاهده نمونه کار های جراح ، در انتخاب بهترین جراح بینی به شما کمک خواهد کرد، بنابراین با مراجعه به گالری تصاویر موجود در وبسایت یا صفحه اینستاگرام پزشک به بررسی آن بپردازید.
 • همچنین می توانید با مراجعه حضوری به مطب جراح بینی به صورت حضوری نمونه کارهای جراح را مشاهده نمایید و میزان رضایت افرادی که برای معاینه بعد از جراحی به مطب مراجعه کردند را بسنجید.

هزينه جراحي بيني

عمل بینی جزو جراحی های زیبایی محسوب می شود به همین دلیل هزینه آن توسط بیمه پرداخت نمی شود و تمام هزینه ها به عهده خود شخص است .

جراحی زیبایی بینی هزینه دقیقی ندارد زیرا هر جراح بینی دستمزد متفاوتی رابرای انجام رینوپلاستی دریافت می کند .

برای مطلع شدن از هزینه حدودی یا دقیق راینوپلاستی باید به جراح بینی مدنظرتان مراجعه کنید .

درباره دکتر مرادیان

دکتر حسین مرادیان - متخصص گوش،حلق و بینی - جراح سر و گردن

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button
Visit Us On TwitterVisit Us On Instagram