جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

جراحی زیبایی گوش : برخی از افراد با بلند کردن موی خود ، سعی در پوشاندن عیوب ظاهری گوش دارند ، اما این روش مناسب نیست. حتی بلند کردن موها نیز نمی تواند عیوب ظاهری گوش را به طور دائمی بپوشاند ؛ زیرا گوش ها عضوی از بدن هستند که به طور معمول در معرض دید عموم قرار دارند. بهترین و موثرترین روش برای رفع عیوب ظاهری گوش ، انجام عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی می باشد.( جراح و متخصص گوش و حلق و بینی )

برای انجام عمل جراحی زیبایی گوش محدودیت سنی وجود ندارد و حتی کودکان نیز می توانند پس از اتمام رشد کامل گوش ، اقدام به اتوپلاستی نمایند.

جراحی زیبایی گوش

چگونگی انجام اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش

تکنیک های به کار گرفته شده برای اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش ، بسیار متفاوت هستند ؛ این تفاوت به دلیل متفاوت بودن مشکل در افراد مختلف است ؛ برش های کوچکی در پشت گوش ایجاد می شود ؛ استخوان ها تراش داده شده و گوش به سمت سر ، کشیده می شود.

در بیشتر موارد ، جراح زیبایی گوش از بخیه های جذبی برای قرار دادن گوش ها در موقعیت جدید ، استفاده می کند ؛ در اکثر تکنیک های اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش ، بیرون کشیدن بخشی از استخوان برای ایجاد تاخوردگی طبیعی تر در گوش ، الزامی می باشد.

چه کسانی داوطلب ایده آل اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش هستند ؟

افراد سالمی که قصد دارند ، گوش های بزرگ یا برجسته و بد شکل خود را درمان کنند ، داوطلبین ایده آل این درمان به شمار می آیند.

علاوه بر افراد بزرگسال ، حتی کودکان ۵ سال به بالا نیز می توانند از این جراحی بهره مند شوند.

ماندگاری نتیجه اتوپلاستی

جراحی زیبایی گوش ، در اکثریت افراد برگشت پذیری نبوده و نتیجه حاصل از آن مادام العمر است . اگر بیماران نکات مراقبتی را رعایت کنند هیچ گاه دچار برگشت پذیری جراحی گوش نخواهند شد. در نتیجه اتوپلاستی در اکثریت افراد نتیجه ماندگار دارد ؛ به همین دلیل توصیه می شود در سنین کودکی اقدام به عمل زیبایی گوش نمایید.

جای بخیه اتوپلاستی

بسیاری از بیماران نگران جای بخیه حاصل از اتوپلاستی هستند. در طی اتوپلاستی ، جراح گوش برش های موردنیاز را در پشت گوش ایجاد می کند؛ به همین دلیل بخیه ها حتی در دوران نقاهت نیز به سختی قابل مشاهده هستند. بنابراین با طی شدن دوران نقاهت ، جای هیچ گونه بخیه ای باقی نمی ماند و نتیجه حاصل از عمل گوش ، کاملاً طبیعی خواهد بود.

جراحی زیبایی گوش

اقدامات قبل از جراحی زیبایی گوش

رعایت و انجام دستورالعمل های پیش از جراحی زیبایی گوش به اندازه کیفیت انجام اتوپلاستی در موفقیت آمیز بودن نتیجه آن و کاهش عوارض ناشی از این جراحی زیبایی موثر است، به همین دلیل تعدادی از دستورالعمل هایی که باید پیش از جراحی گوش رعایت کنید را در ذیل آورده ایم :

 • چنانچه قرار به انجام اتوپلاستی برای کودک است ، والدین و همینطور پزشک باید از چند هفته پیش از جراحی گوش او را برای انجام این عمل زیبایی آماده نمایند.
 • به مدت ۲ هفته از نوشیدن مشروبات الکلی و مصرف دخانیات اجتناب کرده و به هیچ عنوان از داروهایی همچون وارفارین که باعث کاهش غلظت خون می شود را مصرف نکنید ؛ چرا که احتمال خونریزی در حین جراحی را افزایش می دهند.
 • مصرف داروهای گیاهی، آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد التهاب موجب طولانی شدن دوره نقاهت و بهبودی می شوند ؛ لذا بهتر است به مدت ۱۴ روز پیش از اتوپلاستی از مصرف آن ها خودداری شود.
 • حتماً در هنگام مراجعه برای انجام جراحی زیبایی گوش یک نفر را به عنوان همراه با خود به بیمارستان یا کلینیک ببرید.
 • از بازگو کردن توقعات خود و مطرح نمودن هر موضوعی که موجب نگرانی شما شده و ذهنتان را به خود مشغول کرده است با پزشکتان دریغ نکنید، انجام این کار موجب آرامش روانی و کاهش استرس های شما خواهد شد.
 • اگر سابقه ابتلا به بیماری های خاص را دارید، این موضوع را با پزشک خود در جریان بگذارید ؛ عدم طرح این مسئله ممکن است برای تان مشکل ساز شده و در کیفیت نتایج به دست آمده از اتوپلاستی خللی ایجاد کند.

دیگر مراقبت های قبل از جراحی زیبایی گوش عبارتند از :

 • ممکن است پزشک برای بررسی دقیق تر وضعیت سلامت شما آزمایشاتی را برای تان تجویز کند که باید آن ها را هر چه سریع تر انجام داده و به پزشک خود تحویل دهید.
 • بهتر است خانم ها با صورتی عاری از هر گونه مواد آرایشی به بیمارستان مراجعه کرده و زیورآلات به همراه نداشته باشند.
 • در صورت داشتن ناخن مصنوعی لازم است تا حداقل یکی از آن ها از روی ناخن ها برداشته شوند.
 • شب قبل از اتوپلاستی استحمام کنید تا به مدت چند روز پس از انجام این عمل زیبایی نیاز به استحمام نداشته باشید، اینکار از خیس شدن پانسمان ها تا چند روز جلوگیری خواهد کرد.
 • بهتر است افراد در شب قبل از اتوپلاستی غذایی سبک بخورند و به مدت ۸ ساعت چیزی میل نکنند، با این کار معده فرد خالی مانده و احتمال بازگشت غذا از معده به دهان و بینی به حداقل خواهد رسید.

آیا جراحی اتوپلاستی خطرناک است ؟

خیر ، اتوپلاستی جراحی ایمن به منظور بهبود فرم ظاهری گوش ها می باشد و با انجام آن ، هیچ گونه خطری بیماران را تهدید نخواهد کرد.

جراحی زیبایی گوش

عوارض جراحی زیبایی گوش

انجام جراحی زیبایی گوش توسط جراح ماهر و با تجربه و همچنین دقت در رعایت نکات و مراقبت های قبل و بعد از آن ، از بروز هر گونه عوارض پس از عمل جراحی گوش ، خودداری می کند.

بنابراین به کسانی که تصمیم به انجام جراحی زیبایی گوش گرفته اند ، توصیه می شود ؛ در قدم اول ، در انتخاب جراح گوش دقت کرده و یکی از بهترین آن ها را برگزینند و سپس نسبت به مراقبت های قبل و بعد از آن ، سهل انگاری نکنند ؛ بدین ترتیب هیچ گونه خطری پس از عمل زیبایی گوش ، آن ها را تهدید نخواهد کرد ؛ اما در غیر این صورت ، امکان بروز عوارضی که در ذیل به آن ها اشاره شده است ، وجود خواهد داشت :

 1. غیرقرینگی گوش ها
 2. عفونت
 3. درد شدید
 4. و از این قبیل موارد

آیا جراحی اتوپلاستی دردناک است ؟

بیماران در حین انجام جراحی زیبایی گوش ، درد را احساس نخواهند کرد ؛ در صورت بروز درد در دوران نقاهت آن نیز پس از اجازه از پزشک معالج خود می توانند ، اقدام به مصرف مسکن نمایند.

دوران نقاهت جراحی زیبایی گوش

دوران نقاهت عمل جراحی اتوپلاستی ، طولانی نبوده و افراد پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از انجام آن ، می توانند به فعالیت های روزمره خود بپردازند ؛ اما لازم به ذکر است آن ها باید تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایند.

مراقبت های پس از اتوپلاستی

دوران نقاهت جراحی زیبایی گوش ، دارای اهمیت به سزایی است ؛ چرا که کوچکترین بی توجهی به آن ، می تواند نتایج ناشی از اتوپلاستی را تحت تاثیر قرار داده و موجب بروز عوارض شود ؛ از این رو ، همواره به بیماران توصیه می شود ، تمامی دستورالعمل های پزشک معالج خود را در این دوران با دقت انجام دهند.

 1. داروهای تجویز شده را حتماً مصرف نمایید.
 2. از خیس شدن پانسمان گوش خودداری کنید.
 3. در تاریخ تعیین شده برای کشیدن بخیه به مطب جراح گوش مراجعه کنید.
 4. تا زمانی که پانسمان گوش برداشته نشده است از استحمام خودداری کنید.
 5. تا ۱ ماه از مسافرت با هواپیما خودداری کنید.
 6. تا ۱ ماه از آسانسورهای سریع السیر استفاده نکنید.
 7. از  خوابیدن به پهلو پرهیز کنید زیرا به گوش ها فشار وارد می شود.
 8. برای شروع فعالیت های ورزشی حتماً با جراح گوش خود صحبت کنید.
 9. کبودی و تورم کاملاً طبیعی است و برای بهبود نیاز به زمان کوتاهی دارد.
 10. در هفته اول بعد از جراحی گوش ، از خم شدن ، بلند کردن اجسام سنگین و انجام فعالیت های فیزیکی و ورزشی سنگین خودداری کنید.
 11. با قرار دادن دو بالش در زیر سر ، به حالت لم داده بخوابید ؛ این به کاهش یافتن تورم کمک می کند.

دوره نقاهت بستگی به میزان بهبودی بیمار دارد به همین دلیل برای مطلع شدن از نکات مراقبتی به طور دقیق حتماً با جراح و متخصص زیبایی گوش صحبت کنید.

هزینه جراحی زیبایی گوش

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی پس از بررسی گوش های بیمار هزینه نهایی را اعلام می کند.

درباره drmoradian

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button
Visit Us On TwitterVisit Us On Instagram