به دلیل اینکه بینی در مرکز صورت قرار دارد ، انجام عمل جراحی بینی ، کانون توجه و تمرکز صورت را متحول می کند. جراحی در بینی یا رینوپلاستی طرفداران بسیار زیادی دارد به همین دلیل یکی از بزرگ ترین و پیچیده ترین جراحی های زیبایی است . در واقع رینوپلاستی یا جراحی پلاستیک بینی به عملی گفته می شود كه باعث تغییر شكل فرم بینی و زیبایی آن می شود. در ادامه دکتر حسین مرادیان ، جراح و متخصص گوش حلق و بینی اطلاعات کاملی در رابطه با این پروسه زیبایی در اختیار خوانندگان این مطلب قرار می دهد.

عمل جراحی بینی

بینی جزء مهمی از دستگاه تنفس انسان است که وظیفه تصفیه ی هوای تنفسی ، مرطوب سازی و گرم كردن هوا، وظیفه بویایی و وظیفه تخلیه ترشحات سینوس ها را بر عهده دارد. بدین ترتیب بهبود این عملكردها و حفظ وظایف طبیعی بینی از دیگر اهداف عمل بینی نیز است.

در نتیجه جراحی در بینی تنها تغییرات فیزیکی و جسمی نیست بلکه جراح بینی و بیمار یک هدف مشترک دارند که بهبود کیفیت زندگی با تاثیرات متنوع آن است .

عمل جراحی بینی چگونه انجام می شود؟

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی ممکن است با استفاده از تکنیک جراحی باز بینی یا بسته انجام شود. جالب است بدانید که تکنیک های گفته شده ، روشی متناسب با نامشان دارند. در ادامه هر یک از روش های مذکور را به طور جداگانه شرح می دهیم.

عمل بینی با تکنیک باز

در این روش ، جراح بینی دو حفره بینی یا همان ناحیه کلوملا را باز می کند یا به عبارتی برش می دهد. طی این اقدام ، دسترسی و دید کامل به ساختمان بینی مهیا شده و جراح تغییرات لازم را در ساختمان دماغ انجام می دهد.

تکنیک باز به دلیل دسترسی کاملی که ایجاد می کند احتمال ریسک و آسیب بسیار کمتری دارد. همچنین به دلیل دقت بالایی این روش ، در پروسه های پیچیده تر ، پزشکان از روش باز بهره می گیرند.

مزایای استفاده از تکنیک باز

 • دقت بالا تر
 • ریسک کمتر
 • ایجاد تغییرات و اصلاحات بیشتر در فرم بینی
 • قابل استفاده در بینی هایی با فرم استخوانی و گوشتی

عمل بینی با تکنیک بسته

در این روش جراح از حفره بینی ، پروسه تغییر فرم دماغ را انجام می دهد. در جراحی زیبایی بینی بسته ، وسیله ای درون حفره بینی رفته و آن را بالا نگه می دارند. سپس جراح با دسترسی و دید غیر مستقیم تغییرات لازم را انجام می دهد.

در تکنیک بسته به دلیل محدودیت دسترسی ، احتمال ریسک و خطا بیشتر است. بنابراین از این روش در عمل های بسیار جزئی و ساده استفاده می شود.

مزایای استفاده از تکنیک بسته

 • تورم کمتر
 • کم بودن مدت زمان پروسه جراحی
 • بدون ایجاد بخیه در ظاهر

ویژگی های بینی استخوانی در عمل جراحی بینی

 • پوست نازک

بینی های استخوانی پوست نازکی دارند و این نازکی پوست کمی در فرآیند جراحی ، چالش برانگیز است. چرا که بعد از اتمام جراحی ، اگر فرم بینی کوچکترین نقصی داشته باشد ، از روی پوست نازک آن به وضوح پیدا خواهد شد. بدین ترتیب اگر بینی شما استخوانی است و قصد عمل زیبایی آن را دارید ، پیشنهاد می دهیم در انتخاب پزشک خود بسیار دقت کنید.

 • استخوان و غضروف سخت

استخوان و غضروف محکم بینی های استخوانی عموما قوز دارند که طی پروسه تغییر فرم در آن ها برطرف می شوند.

ویژگی های بینی گوشتی در عمل جراحی بینی

 • پوست ضخیم

بعد از انجام فرآیند زیبایی بینی و هنگام قرار دادن پوست روی دماغ جدید ، به علت ضخیم بودن پوست ، قرارگیری دقیق آن کمی مشکل است که تنها از دست جراح متبحر بر می آید.

 • غضروف و استخوان نرم

احتمالا متوجه شده اید که تقریبا ویژگی های بینی استخوانی با گوشتی کاملا با یکدیگر در تضاد هستند. در شکل گیری استخوان ها و غضروف های نرم بینی رازی نهفته است ؛ جهت فرم گیری آن ها و عدم بازگشت پذیر فرم بینی در عمل جراحی بینی ، غضروف ها با قرارگیری روی هم ، به نوعی ساختارشان را محکم می کنند. این استقامت که به تحمل فشار بیشتر آن ها کمک می کند ، مانع از بازگشت پذیری فرم بینی می شود.

عمل جراحی بینی

نکاتی درباره فرم بینی قبل

شكل ظاهری بینی تحت تاثیر عوامل وراثتی و محیطی است همچنین نژاد و منطقه جغرافیایی از عوامل شكل دهنده بینی هستند.

یکی از عوامل موثر در بد شکل بودن بینی ضربه هایی است  كه در دوران نوزادی ، کودكی و بلوغ بر بینی وارد می¬شود .

نكته اساسی که در عمل جراحی بینی یا در اصل در هنر جراحی زیبایی بینی وجود دارد، طراحی فرم بینی هر شخص متناسب با صورت آن شخص است. این تناسب بینی و هماهنگی آن با دیگر اجزای چهره است كه زیبایی نامیده می شود. بنابراین انجام پروسه مذکور با فرم یكسان برای همه ی افراد اشتباه رایجی است كه اکثراً توسط جراحانی بینی که مهارت کافی ندارند، رخ می دهند.

هزینه جراحی بینی

هزینه رینوپلاستی با توجه به مبلغ دریافتی جراح بینی و هزینه های بیمارستان تعیین می شود .

متقاضیان باید بدانند که جراحی در بینی نوعی از جراحی های زیبایی است و شامل هیچ بیمه ای نمی شود، در نتیجه هزینه رینوپلاستی باید شخصاً توسط خود فرد پرداخت شود .

آیا عمل جراحی بینی دردناک است ؟

خیر ، عمل بینی تحت بیهوشی عمومی انجام شده و بیماران در حین انجام آن دردی را احساس نمی کنند ؛ پس از به هوش آمدن و رفع اثر داروی بیهوشی بروز درد خفیف مسئله ای طبیعی و عادی می باشد ، که میزان آن به آستانه تحمل درد در افراد بستگی دارد و با مصرف مسکن بر طرف می شود.

لازم به ذکر است که تا به حال هیچ گونه شکایتی در رابطه با میزان درد ناشی از پروسه عمل بینی ، دریافت نشده است.

عوارض عمل جراحی بینی چیست ؟

عمل بینی روشی بسیار ایمن جهت بهبود فرم ظاهری بینی بوده که به رفع مشکلات تنفسی بیماران نیز می پردازد و در صورتی که جراح بینی مورد نظر بیماران باتجربه و چیره دست باشد ، با انجام عمل بینی خطری آن ها را تهدید نمی کند.

آیا نتایج عمل جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر است ؟

در گذشته امکان برگشت نتیجه جراحی بینی گوشتی وجود داشت ، اما در حال حاضر به علت استفاده از تکنیک های نوین و استاندارد در حین عمل بینی گوشتی ، این احتمال بسیار کاهش یافته و به صفر رسیده است.

آیا امکان انجام همزمان جراحی زیبایی و انحراف بینی وجود دارد ؟

بله ، امکان انجام همزمان جراحی زیبایی و درمانی بینی وجود دارد.

آیا دوران نقاهت عمل جراحی بینی طولانی است ؟

خیر ، در حال حاضر با توجه به تکنیک های نوین ، دوران نقاهت آن بسیار کاهش یافته است و بیماران پس از گذشت ۷ الی ۱۰ روز می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند.

درباره drmoradian

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button
Visit Us On TwitterVisit Us On Instagram