نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی : تمامی جراحی ها در طی دوره نقاهت نیاز به رعایت نکات مراقبتی دارند ، پس از جراحی بینی نیز رعایت نکاتی ضروری است که درادامه مقاله به مهم ترین آن ها اشاره کرده ایم ؛ دوره نقاهت و بهبودی در افراد متغیر است و هر فردی با توجه به نوع بینی خود باید نکات مراقبتی را از جراح بینی سوال کند ؛ نکاتی که در ادامه مقاله ذکر شده اند ، عمومی ترین نکات مراقبتی پس از رینوپلاستی هستند .

مراقبت های بعد از جراحی بینی

نکات و مراقبت های بعد از عمل بینی

 • به دلیل داروهای بیهوشی ، روز اول هوشیاری کامل ندارید ؛ به همین دلیل بهتر است در منزل استراحت کنید .
 • حداقل تا یک ماه هیچ گونه دخانیات و مشروبات الکلی مصرف نکنید ؛ زیرا منجر به تضعیف خونرسانی و در نتیجه تاخیر در بهبود بینی می شود .
 • برای بهبود سریع تر تورم و کبودی ها از کمپرس یخ استفاده کنید و مصرف نمک را به حداقل برسانید.
 • انجام فعالیت های ورزشی و فعالیت های سنگین حداقل تا یک ماه ممنوع است ، دقت داشته باشید که پس از گذشت یک ماه نمی توانید یک باره فعالیت های شدید را شروع کنید ؛ بلکه باید به آرامی و به تدریج شدت فعالیت ورزشی خود را افزایش دهید .
 • به مدت یک هفته در هنگام خواب یا استراحت ، سر را بالاتر از سطح بدن نگه دارید ، برای این منظور می توانید از دو بالش در زیر سر استفاده کنید.
 • در یک هفته اول مهم است که اسپیلیت بینی خیس نشود ، بنابراین در هنگام استحمام باید نهایت دقت را به کار ببرید ، برای تمیز کردن صورت نیز می توانید ازدستمال های خیس و مرطوب استفاده کنید.
 • حین عمل بینی بیمار ناشتا است ؛ به همین دلیل تدریجی شروع به خوردن غذا کنید و بهتر است اول کمی آب یا نوشیدنی بنوشید ، سپس بعد از ۴ ساعت مجاز به استفاده از غذاهای نرم هستید.
 • مصرف غذاها یا مواد خوراکی که نیاز به جویدن زیاد دارد یا سفت هستند تا دو هفته ممنوع است در طی این مدت از مواد غذایی و خوراکی استفاده کنید که نیازی به جوییدن ندارند .
 • ترشح خونابه ای از بینی در چند روز اول طبیعی است به همین دلیل از گاز استریل در زیر بینی استفاده شود ، هر ۶ ساعت خود بیمار می تواند گاز استریل زیر بینی را تعویض کند.
 • در دوران نقاهت جراحی بینی ، از جویدن آدامس اجتناب نمایید ؛ زیرا در این مدت ، صورت باید کمترین تحرک را داشته باشد.
 • تا مدتی پس از عمل جراحی بینی ، باید از برقراری رابطه جنسی خودداری نمایید.
 • از رفتن به مکان های شلوغ که احتمال وارد شدن ضربه به بینی وجود دارد ، اجتناب نمایید.

رعایت نکات مراقبتی برای برخی از بیماران سخت است ؛ ولی رعایت نکات مراقبتی به کسب نتیجه بهتر کمک می کند ؛ به همین دلیل توصیه می شود در رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی سهل انگاری نکنید .

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

استحمام بعد از جراحی بینی

یکی از مواردی که بعد از جراحی بینی باید در انجام آن دقت زیادی کرد ، نحوه استحمام می باشد ؛ افراد بهتر است شب قبل از عمل بینی استحمام کنند به این ترتیب حداقل تا ۳ روز بعد از جراحی بینی نیاز به دوش گرفتن نخواهند داشت ؛ چنانچه نیاز به استحمام پیدا کردید ، بهتر است این کار را در حضور یک شخص همراه انجام دهید ، با این کار :

 •  اسپلینت خیس نمی شود : بعد از عمل زیبایی بینی برای اینکه بینی در موقعیت جدید خود ثابت مانده ، تغییری در وضعیت آن ایجاد نشده و روند فرم گیری آن با مشکل روبرو نگردد ؛ بر روی آن از وسیله ای به نام اسپلینت استفاده می شود که باید به مدت یک هفته بدون تغییر و آسیب در جای خود قرار داشته باشد ؛ زمانی که فرد خود برای شتستشوی بدن اقدام می کند ، ممکن است اسپلینت خیس شود که این مشکل ساز خواهد بود.
 • ورم بینی تشدید نمی گردد : بیمار برای اینکه قادر به شستشوی بدن و موهایش باشد باید سرش را به سمت پایین خم کند که این امر موجب افزایش گردش خون در سر و صورت و پرخونی این ناحیه و در نتیجه افزایش تورم بینی خواهد شد ؛ بنابراین برای استحمام بر روی یک صندلی نشسته، سرتان را به سمت عقب خم کنید و از فرد همراه درخواست کنید تا موهای تان را از پشت شستشو دهد.

همچنین افراد به دلیل وجود آثار مواد بیهوشی باید از استحمام با آب خیلی داغ و نشستن در وان به طور طولانی خودداری نمایند ؛ زیرا ممکن است دچار سرگیجه شده و به زمین بخورند.

چسب زدن بعد از جراحی بینی

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی استفاده از چسب بینی می باشد.

در دو هفته اول استفاده از چسب بینی در فرم گیری بینی و بعد از آن به مدت ۲ ماه بر کاهش تورم بینی موثر است ؛ به همین دلیل زدن چسب بینی به مدت ۲ هفته ضرورت داشته و بعد از آن به خود شخص بستگی دارد ؛ چنانچه عجله ای برای سریع تر فروکش کردن ورم بینی ندارید می توانید بر روی بینی خود چسب نزده یا فقط شب ها از چسب بینی استفاده کنید.

البته مزیت چسب بینی فقط به دو مورد ذکر شده محدود نمی شود و مزیت دیگر آن این است که اطرافیان با دیدن چسب بر روی بینی شما جوانب احتیاط را رعایت کرده و از انجام هر فعالیتی که احتمال وارد شدن آسیب به بینی در اثر آن ها وجود دارد خودداری می کنند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

خوابیدن بعد از جراحی بینی

به کسانی که تحت عمل جراحی بینی قرار گرفته اند ، توصیه می شود در دوران نقاهت آن به منظور جلوگیری از اعمال فشار به صورت و بینی از خوابیدن بر روی شکم و پهلوها خودداری کرده و تنها به صورت طاق باز بخوابند.

در ذیل ، به یکی دیگر از نکاتی که باید در حین خوابیدن بعد از جراحی بینی رعایت شود ، اشاره شده است :

در حین خواب و همچنین ، استراحت دو بالش در زیر سر خود قرار دهید ؛ این کار تاثیر به سزایی در رفع تورم و کبودی ناشی از جراحی بینی ، دارد.

پایین انداختن سر بعد از عمل بینی

طبق توصیه جراح بینی ، باید از پایین انداختن یا خم کردن سر خود به سمت پایین اجتناب نمایید.

هزینه جراحی بینی چقدر است ؟

هزینه عمل جراحی بینی در هر فرد با توجه به فاکتورهای متعدد ؛ از جمله میزان ناهنجاری ها و از این قبیل موارد متفاوت می باشد ؛ از این رو بهتر است ، جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره ، به پزشک مراجعه کرده و تحت معاینه قرار گیرید.

در رابطه با پرداخت هزینه جراحی بینی توسط بیمه ، باید ذکر کرد ؛ در صورتی که عمل بینی ، جنبه زیبایی داشته باشد ؛ شرکت های بیمه هزینه آن را متقبل نمی شوند.

درباره drmoradian

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button
Visit Us On TwitterVisit Us On Instagram