جراحی بینی و بارداری

عمل زیبایی بینی در شیراز جزو رایج ترین جراحی های زیبایی است که در بین بانوان طرفداران بسیار بیشتری دارد. بارداری یکی از مسائل مرتبط با بانوان است که اکثریت آن ها در طی زندگی خود حداقل یک بار آن را تجربه می کنند. بارداری به خودی خود ، حاشیه هایی را در پی دارد و مادر باید به تغذیه و سلامت خود اهمیت زیادی دهد. یکی از حاشیه هایی که در ارتباط با بارداری وجود دارد ، جراحی بینی و بارداری است. به همین علت در ادامه این مقاله تلاش داریم تمامی موارد مرتبط با این موضوع را مورد بحث قرار دهیم.

 

جراحی بینی و بارداری - دکتر حسین مرادیان

 

جراحی بینی قبل از بارداری

اگر بینی مادر جراحی شده است ، نباید نگرانی بابت تغییرات فرم بینی در طی بارداری داشته باشد . موضوع باد کردن یا ورم کردن اعضای صورت و بدن در بارداری طبیعی است و این ورم شامل بینی هم می شود. در نتیجه پس از زایمان ، ورم تمای اعضای بدن و بینی از بین می رود و فرم بینی عمل شده نیز تغییری نخواهد کرد.

جراحی بینی حین بارداری

رینوپلاستی تاثیری بر روی رحم مادر ندارد اما به دلیل اینکه عمل جراحی بینی ، کاملاً تهاجمی است و از داروهای بیهوشی حین عمل بینی استفاده می شود ، مادران باردار مجاز به رینوپلاستی نیستند. دلایل ممنوعیت جراحی بینی در دوران بارداری ، تاثیر منفی داروهای بیهوشی بر روی جنین است.

جراحی بینی بعد از بارداری

بعد از گذراندن دوره بهبودی کامل ، تثبیت فرم و ساختار بینی اقدام به بارداری هیچ گونه منعی ندارد.

برای اینکه مطمئن شوید دوره بهبود شما تمام شده یا در دوره بهبودی هستید ، بهتر است که با جراح بینی خود ملاقاتی داشته باشید و تحت معاینه قرار گیرید.

افتادگی بینی بعد از بارداری

بارداری یکی از بزرگترین و شیرین ترین تجربیات زندگی است که ممکن است تغییرات زیادی در بدن زنان ایجاد کند . افتادگی بینی پس از بارداری یکی از مشکلاتی است که برخی زنان ممکن است با آن مواجه شوند. این افتادگی معمولاً به علت تغییرات هورمونی ، افزایش وزن و تغییرات در آناتومی بدن رخ می‌ دهد.

به طور معمول ، در طول دوران بارداری ، تولید هورمون‌ های مختلفی از جمله استروژن و پروژسترون افزایش می‌ یابد که باعث تغییرات در بدن مادر می‌ شود. این تغییرات شامل افزایش وزن ، تورم و تغییرات در قسمت های مختلفی از بدن است که باعث تغییر شکل بینی نیز می شود که این عارضه موقت بوده و پس از زایمان ، با برگشتن هورمون ها به حالت طبیعی ، بینی به اندازه و فرم سابق خود بر می گردد. البته باید به این موضوع توجه داشت که بینی ، از جمله اعضای صورت بوده که رشد آن تا پایان عمر ادامه دارد به همین دلیل برخی از عوامل محیطی مثل افزایش سن و تغییرات هورمونی می تواند در افتادگی یا بزرگ شدن آن تاثیر داشته باشد اما این تغییرات با گذشت زمان و به مرور اتفاق می افتد.

 

جراحی بینی و بارداری - دکتر حسین مرادیان

 

بهترین زمان برای بارداری بعد از عمل بینی

توصیه‌ها برای زمان بارداری پس از عمل بینی ممکن است به نوع و جزئیات عمل جراحی ، وضعیت سلامت شما و نظر پزشک بستگی دارد. با این حال برای بارداری بعد از جراحی بینی باید موارد زیر توجه شود.

منتظر ماندن برای مدت زمان کافی : پزشک شما ممکن است توصیه کند که حداقل ۶ ماه تا یک سال بعد از عمل بینی منتظر بمانید تا باردار شوید. این باعث می‌شود تا بینی شما به طور کامل به شکل نهایی خود برسد.

دریافت تایید و نظر پزشک : مهم است که با جراح خود در مورد زمان مناسب برای بارداری صحبت کنید. وی می‌تواند با توجه به شرایط شما ، زمان مناسب را تعیین کند.

اطمینان از سلامتی شما : پیش از بارداری باید اطمینان حاصل شود که شما به طور کلی برای حاملگی آماده هستید و دوره نقاهت عمل جراحی بینی نیز به طور کامل پایان یافته است.

همچنین ممکن است عوامل دیگری مانند سن شما ، وضعیت سلامتی و توصیه‌ های خاص پزشک در این امر تأثیرگذار باشند. بنابراین مهم است که با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین زمان برای بارداری پس از عمل بینی تعیین شود و بهتر است عجله ای در خصوص این موضوع نداشته باشید.

سوالات متداول در زمینه جراحی بینی و بارداری

  • زایمان طبیعی بعد از عمل بینی امکانپذیر است ؟

بله ، نحوه زایمان ارتباطی با بینی ندارد.

  • عمل بینی در دوران شیردهی امکانپذیر است ؟

به علت تاثیر داروهای بیهوشی از شیر دادن به نوزاد تا 48 ساعت خودداری کرده و بعد از گذشت 48 ساعت ، روند طبیعی شیردهی را ادامه دهید. پیش از عمل جراحی بینی ، مقداری از شیر خود را بدوشید و برای تغذیه کودک در 48 ساعتی که مجاز به شیردهی نیستید از شیر دوشیده شده استفاده کنید.

  • ورم بینی بعد از زایمان به طور کامل برطرف می شود ؟

بله به مرور زمان تورم بینی جراحی شده به طور کامل از بین می رود.

کلام آخر 

در نتیجه تنها در دوران بارداری ، مادر نمی تواند اقدام به رینوپلاستی نمایند و جراحی زیبایی بینی پیش از بارداری یا پس از بارداری هیچ گونه محدودیتی را به همراه ندارد.

دکتر حسین مرادیان

دکتر حسین مرادیان 

دکتر حسین مرادیان یکی از بهترین جراحان و متخصصان گوش و حلق و بینی در استان فارس، شهر شیراز هستند و تجربه بیش از ۱۰۰ عمل بینی موفق را دارا می باشند. ایشان در همایش و کنگره های مختلف کشوری و بین المللی حضور یافته و با آگاهی از علم روز و تکنیک های نوین، جراحی بینی را انجام می دهند. دکتر مرادیان فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شیراز هستند و در همین شهر نیز فعالیت حرفه ای خود را در سال ۱۳۹۷ آغاز نمودند.

0 0 آرا
امتیازدهی
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
مجله پزشکی
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: