تزریق بوتاکس

جوانسازی در میان افراد به مبحث مهمی تبدیل شده است و افراد به دنبال انواع ماسک ها و روش های جوانسازی از قبیل تزریق بوتاکس ، تزریق فیلر هستند. برای جوانسازی و بازگرداندن شادابی به پوست ، روش های طبیعی و پزشکی بسیاری وجود دارد که افراد با توجه به سلیقه و مشکل شان از روش مدنظر استفاده می کنند. روش های طبیعی به طور معمول تضمین صد در صد برای نتیجه ایده آل و بهبود کامل مشکل مدنظر فرد را ندارند به همین دلیل روش های پزشکی به نسبت روش های طبیعی متقاضیان بیشتری دارند. برای جوانسازی پوست صورت انواع روش های تهاجمی و غیرتهاجمی وجود دارد ؛ ولی روش های غیرتهاجمی به دلیل دوران نقاهت کوتاه تر ، محبوبیت بیشتری دارند. برای کسب نتیجه ایده آل از این پروسه زیبایی خواندن این مقاله از دکتر حسین مرادیان ، بهترین جراح زیبایی شیراز پیشنهاد داده می شود.

 

تزریق بوتاکس - دکتر مرادیان

 

روش های غیرتهاجمی جوانسازی

تزریق کردن بوتاکس ، تزریق ژل ، تزریق چربی ، میکرونیدلینگ ، سابسیژن و غیره از انواع روش های غیرتهاجمی هستند ولی تزریق کردن بوتاکس ، ژل و چربی محبوبیت بیشتری دارند و شناخته تر شده هستند. چین و چروک های صورت از بارزترین دلایل افراد برای اقدام به جوانسازی پوست می باشد زیرا خطوط موجود بر روی پوست ، سن فرد را بیشتر از سن واقعی او نشان می دهند. تزریق بوتاکس یکی از محبوب ترین روش های برطرف کردن خطوط صورت می باشد و بیشترین کاربرد تزریق کردن بوتاکس در شیراز برای برطرف کردن خطوط پیشانی یا خطوط اخم می باشد.

بوتاکس چیست ؟

بوتاکس نوعی سم است که توسط پزشکان در صنعت پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد و برای مدت زمان کوتاهی ، عصب ناحیه مورد نظر را از حرکت متوقف می کند یا در اصلاح عضلات ناحیه مد نظر را فلج می کند و همین امر منجر به برطرف شدن خطوط پوست می شود. زمانی که بیماران متوجه می شوند ، بوتاکس نوعی سم است ، کمی تردید می کنند ؛ ولی تزریق کردن بوتاکس در دوزهای کنترل شده نه تنها عوارضی را به همراه ندارد بلکه منجر به بهبود خطوط عمیق و سطحی پوست نیز می شود. تزریق های بوتاکس ، درمان زیبایی ضد پیری درجه یک در دنیا می باشد که دارای توانایی صاف کردن چین و چروک ها و معوق گذاشتن پیری در آینده می باشد. چین و چروک های دینامیک در اثر حرکات صورت ، باعث انقباض ماهیچه های زیر پوست می شود و با گذر زمان ، با پیر شدن پوست شما ، این حرکات صورت تکراری باعث ایجاد چین و چروک های استاتیک ماندگار می شوند. ماده اولیه فعال این درمان قابل تزریق ، بر روی پایانه های عصبی اثر کرده و فعالیت ماهیچه را کاهش می دهد و باعث نرم شدن خطوط و ایجاد یک چهره ریلکس و شاداب می شود.

این روند چگونه عمل می کند ؟

بوتاکس ، یک پروتئین تنظیم کننده عصبی طبیعی خالص شده می باشد که بعنوان یک روند غیر جراحی ، توسط پزشکان متخصص با دوز های پروتئین تائید شده از نظر بالینی ، در صورت بیمار ، تزریق می شود. از آنجایی که تزریق بوتاکس ، ماهیچه های ناحیه اطراف را ریلکس می کند ، باعث نرم شدن و کاهش چین و چروک ها در ناحیه تزریق می شود. نتیجه کلی این درمان ، دستیابی به چهره ای جوان و شاداب می باشد.

بین هر درمان تزریق کردن بوتاکس چقدر فاصله نیاز است ؟

بین هر درمان بوتاکس ، بهتر است 3 ماه فاصله باشد. در افرادی که این تزریق ها را بطور منظم دریافت می کنند ، دکتر مرادیان ، بهترین دکتر زیبایی در شیراز ، توصیه می کند که این دوره ، طولانی تر باشد. اگر چه این ریلکس کننده های ماهیچه ، بی خطر هستند ، ولی اگر به دفعات مکرر تزریق بوتاکس انجام شوند ، بدن در برابر آن ها مقاوم می شود.

 

تزریق بوتاکس - دکتر مرادیان

 

آیا بوتاکس برای من گزینه مناسبی است ؟

برای اطمینان از مناسب بودن تزریق بوتاکس برای شما ، در صورت داشتن موارد زیر ، آن ها را به پزشک اطلاع دهید :

 1. انجام تزریق های دیگر بوتولینوم مثل دیسپورت (بخصوص در 4 ماه گذشته)
 2. ابتلا به بیماری ALS
 3. سندروم ایتون لامبرت
 4. عارضه جانبی بعد از استفاده از بوتاکس
 5. ناهنجاری تنفسی مثل آسم
 6. مشکلاتی در بلعیدن
 7. ضعف ماهیچه صورت
 8. تغییر در چهره نرمال
 9. مشکلات خونریزی
 10. انجام جراحی در صورت

میزان ماندگاری بوتاکس

بوتاکس نوعی روش جوانسازی موقت است و نیاز به تزریق مجدد دارد. به طور معمول ماندگاری بوتاکس بین 6 الی 9 ماه است ، اما بعد از تعداد تزریقات مکرر ، فاصله تزریقات به یک سال نیز می رسد. دقت داشته باشید که بوتاکس اگر توسط پزشک ماهر انجام نشود ، می تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد که زیبایی و سلامت فرد را در خطر قرار دهد. به همین دلیل اگر شما نیز متقاضی تزریق کردن بوتاکس به صورت هستید ، در انتخاب بهترین دکتر زیبایی شیراز ، دقت بالایی داشته باشید.

کاربردهای بوتاکس

برخی از افراد گمان می کنند که تزریق کردن بوتاکس فقط در زمینه زیبایی کاربرد دارد در صورتی که این چنین نبوده و این ماده در زمینه درمانی نیز بسیار سودمند می باشد.

کاربرد تزریق بوتاکس در زیبایی

معمولاً پوست انسان در اثر عوامل مختلفی همچون افزایش سن ، کاهش کلاژن سازی پوست ، تغییرات سلولی ، استرس ، تماس با نور خورشید ، آسیب ناشی از رادیکال های آزاد و غیره دچار مشکلاتی می شود که تزریق کردن بوتاکس در رفع آن ها موثر است. از جمله کاربرد تزریق بوتاکس در زیبایی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • برطرف کردن چین و چروک های پوستی و جلوگیری از توسعه آن ها
 • رفع خط خنده و خط اخم
 • اصلاح حالت لب ها با بالا کشیدن گوشه آن ها
 • برطرف نمودن خطوط پرکلاغی اطراف چشم ها
 • بهبود حالت ابروها
 • جلوگیری از نمایان شدن بیش از اندازه لثه در حین خنده و غیره.

اقدامات قبل از تزریق کردن بوتاکس

 1. اولین و مهم ترین اقدام پیش از انجام تزریق ، انتخاب پزشک ماهر و با تجربه می باشد ؛ چرا که پزشک ، نقش مهمی در دریافت نتایج مطلوب از این روش از جوانسازی پوست دارد.
 2. کسانی که تصمیم به انجام تزریق گرفته اند ، باید دکتر معالج خود را از سوابق پزشکی و همچنین حساسیت های دارویی خود مطلع نمایند.
 3. در صورتی که سابقه ابتلا به تبخال دارید ، در مورد تزریق بوتاکس با پزشک معالج خود مشورت کنید.
 4. طبق توصیه دکتر مرادیان ، از مدتی قبل از انجام تزریق باید از مصرف برخی از داروها که منجر به بروز اختلال در انعقاد خون می شوند ؛ از جمله آسپرین ، بروفن و از این قبیل موارد خودداری شود.
 5. افرادی که تصمیم به انجام تزریق گرفته اند ، باید از مدتی پیش از انجام آن از استعمال دخانیات و همچنین مصرف مشروبات الکلی اجتناب نمایند.
 6. بانوانی که باردار بوده یا در دوران شیردهی به سر می برند ، باید تزریق را به تعویق بیندازند.
 7. به بانوان توصیه می شود در روز تزریق ، بدون آرایش به مطب پزشک مراجعه نمایند.

 

تزریق بوتاکس - دکتر مرادیان

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

رعایت نکات بعد از تزریق کردن بوتاکس به حدی اهمیت دارد که می توان گفت با کیفیت انجام کار برابری می کند. مهم ترین اقداماتی که باید بعد از تزريق بوتاکس رعایت کرد عبارتند از :

 • به مدت 24 ساعت از ماساژ دادن و لمس کردن موضع تزریق شده خودداری کنید ، انجام این کار موجب انتقال ماده بوتاکس به سایر نواحی می شود.
 • از مصرف الکل و نوشیدنی های حاوی این ماده بعد از تزریق بپرهیزید.
 • از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایید.
 • برای کاهش و رفع کبودی احتمالی ناشی از انجام این روش جوانسازی پوست ، می توانید از ویتامین k یا آرنیکا استفاده کنید.
 • از خوردن غذاهای تند و شور تا چند روز بعد از تزريق بوتاکس خودداری نموده ، آبمیوه طبیعی و تازه میل کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید بپرهیزید.
 • بعد از انجام این روش به هیچ عنوان به انجام لایه برداری های شیمیایی و لایه برداری هایی همچون میکرودرم نپردازید.
 • چنانچه از نتیجه این روش راضی بودید می توانید برای ترمیم آن اقدام کنید.

استحمام بعد از تزریق کردن بوتاکس

یکی از سوالات شایعی که افراد از پزشکان در رابطه با تزريق بوتاکس می پرسند در ارتباط با حمام کردن بعد از انجام این روش می باشد. باید بگوییم که هیچ منعی برای استحمام بعد از تزریق بوتاکس وجود ندارد به شرطی که این کار را با آب خیلی داغ انجام ندهید. اگر دمای آب خیلی زیاد باشد موجب تغییر حالت ماده شده و نتیجه به دست آمده از این روش جوانسازی پوست را تحت تاثیر قرار خواهد داد. به همین علت بهتر است از پاک کردن موضع با آب خیلی داغ و استفاده از سونا نیز اجتناب نمایید.

عوارض تزریق کردن بوتاکس

در صورتی که تزریق ، توسط پزشک مجرب انجام گیرد و همچنین افراد نسبت به رعایت نکات و مراقبت های قبل و بعد از آن سهل انگاری نکنند ؛ انجام آن هیچ گونه خطر و عوارضی را در پی نخواهد داشت.

 

 

هزینه تزریق بوتاکس در شیراز

هزینه قطعی و نهایی تزریق کردن بوتاکس ، توسط پزشک پس از انجام معاینات مورد نیاز مشخص می گردد ؛ از این رو به کسانی که تصمیم به انجام این روش از جوانسازی پوست ، گرفته اند و قصد اطلاع از هزینه آن را دارند ، توصیه به مراجعه نزد پزشک می گردد.

بوتاکس چگونه چین و چروک های پیشانی را از بین می برد ؟

زمانی که می خندید ، صحبت می کنید و یا اخم می کنید ، هربار میلیون ها سلول عصبی در مغز ، پیام هایی را می فرستند که موجب انقباض عضلات صورت می شود و بدین ترتیب به ایجاد حالت های مختلف در چهره کمک می کند. بوتاکس پیشانی با مسدود کردن ارسال این پیام ها از انقباض عضلات و همچنین انجام حرکات صورت جلوگیری می کند و در نهایت خطوط پیشانی و چین و چروک های پوست را کاهش می دهد. در واقع با تزریق بوتاکس ، ماهیچه ها به صورت موقت فلج می شوند.

علت براق شدن پیشانی بعد از بوتاکس چه می باشد ؟

زمانی که یک فرد بیش از حد بوتاکس تزریق کند ، پوست به صورت غیر طبیعی صاف شده و براق به نظر می رسد به همین دلیل ممکن است چهره برخی افراد یخ زده به نظر برسد. به صورت کلی علت براق شدن پوست یا به دلیل تزریق بیش از حد بوتاکس و یا به دلیل عدم فاصله کافی بین جلسات تزریق اتفاق می افتد. تزریق زودتر از موعود و همچنین دوز زیاد می تواند مشکل ساز باشد.

پاکسازی صورت بعد از تزریق بوتاکس

در طی 24 الی 48 ساعت بعد از انجام بوتاکس ، از پاکسازی صورت خود ، پرهیز نمایید. ناحیه ای که تزریق بوتاکس انجام شده است در 48 ساعت اول بسیار حساس می باشد. به همین دلیل توصیه می شود تا چند روز بعد از انجام این پروسه از لایه بردارهای شیمیایی ، میکرودرم آبریژن و به صورت کلی هرگونه پاکسازی و لایه برداری صورت ، خودداری نمایید.

اثر کردن بوتاکس چقدر زمان می برد ؟

به صورت کلی یک الی 10 روز زمان می برد تا بهبودی انجام شود و معمولا بین 3 الی 8 ماه ماندگار است.

دکتر حسین مرادیان

دکتر حسین مرادیان 

دکتر حسین مرادیان یکی از بهترین جراحان و متخصصان گوش و حلق و بینی در استان فارس، شهر شیراز هستند و تجربه بیش از ۱۰۰ عمل بینی موفق را دارا می باشند. ایشان در همایش و کنگره های مختلف کشوری و بین المللی حضور یافته و با آگاهی از علم روز و تکنیک های نوین، جراحی بینی را انجام می دهند. دکتر مرادیان فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شیراز هستند و در همین شهر نیز فعالیت حرفه ای خود را در سال ۱۳۹۷ آغاز نمودند.

0 0 آرا
امتیازدهی
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
مجله پزشکی
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: