جراحی بینی در افراد دیابتی

دیابت نوعی بیماری متابولیک است که به علت نقص در تولید انسولین و یا مقاوت در برابر انسولین ایجاد می شود. انسولین نیز هورمونی است که در کاهش قند خون موثر است و ترشح بیش از اندازه این هورمورن منجر به افزایش قند خون و در نتیجه بیماری دیابت می شود. بنابراین بیمارانی که به دیابت مبتلا هستند دچار افت قند خون شدید یا افزایش قند خون می شوند که هر دو مورد ، اختلالاتی را در پی دارد ؛ از این رو جراحی بینی در افراد دیابتی مسئله ای مهم و حائز اهمیت است و بیماران دیابتی که خواستار رینوپلاستی هستند همواره با چالش ها و سوالاتی در این خصوص رو به رو هستند که با مطالعه این مقاله به پاسخ مهم ترین سوال خود که محدودیت بیماران دیابتی برای انجام جراحی زیبایی بینی است ، خواهند رسید.

 

جراحی بینی در افراد دیابتی - دکتر حسین مرادیان

 

تاثیر دیابت بر جراحی بینی

حین این پروسه زیبایی و درمانی بیمار بیهوش می شود و این موضوع را در نظر داشته باشید که کنترل قند خون از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در بیمارانی که مشکل دیابت ندارند ، کنترل قند خون کار دشواری نیست ولی قند خون بیماران مبتلا به دیابت حین رینوپلاستی باید زیر 150 باشد.

اگر جراح بینی توانایی لازم برای کنترل میزان قند خون بیمار دیابتی را داشته باشد ، هیچ گونه اختلالی به وجود نمی آید و روند عمل بینی به خوبی پیش می رود.

اگر بیماران مبتلا به دیابت ، دکتر بینی خوب و ماهری را انتخاب کنند ، نباید نگران بروز عوارض باشند و می توانند بدون هیچ گونه محدودیتی ، رینوپلاستی را انجام دهند. در نتیجه با رعایت کنترل قند خون ، قبل و بعد از جراحی بینی ، افراد مبتلا به دیابت نیز می توانند مانند سایر افراد عمل جراحی زیبایی بینی انجام دهند و تنها تفاوت شان رعایت نکات مراقبتی بیشتر است.

نکاتی که بیماران دیابتی باید به آن توجه کنند!

  1. پیش از رینوپلاستی حتماً با جراح بینی در ارتباط باشید و در مورد دیابت و نوع آن صحبت کنید.
  2. اگر سابقه بیماری دیگری دارید یا قبلاً جراحی دیگری انجام داده اید ، حتماً پزشک خود را باخبر سازید.
  3. در انجام آزمایش های تجویز شده به هیچ عنوان کوتاهی نکنید.
  4. قبل از ورود به اتاق عمل ، دکتر بینی میزان قند خون بیمار دیابتی را چک می کند و اگر قند خون بیش از 150 تا 180 باشد ، رینوپلاستی را به زمان دیگری موکول می کند.
  5. در کل بیماران دیابتی نیز مانند سایر افراد می توانند رینوپلاستی انجام دهند اما باید در انتخاب جراح دقت بالایی داشته باشند و تمام دستورات مراقبتی که توصیه می شود را رعایت کنند و سهل انگاری نداشته باشند.

 

جراحی بینی در افراد دیابتی - دکتر حسین مرادیان

 

خطرات داروی بیهوشی برای بیماران دیابتی در حین عمل جراحی بینی

این موضوع گاهی می تواند مسائل جدی برای بیمار ایجاد کند. بیماران دیابتی معمولاً برای کنترل قند خون و مدیریت بیماری خود از داروهایی مانند انسولین یا داروهای ضد دیابت استفاده می ‌کنند که ممکن است در تداخل با داروهای بیهوشی قرار بگیرند. در نتیجه ، برای این بیماران ، عمل جراحی بینی ممکن است با خطراتی همراه باشد.

یکی از مشکلات اصلی در این بیماران افزایش خطر هیپوگلیسمیا (کاهش قند خون) و هیپرگلیسمیا (افزایش قند خون) است. داروهای بیهوشی ممکن است بر تعادل قند خون تأثیر بگذارند ، که می‌ تواند موجب مشکلات جدی مانند ضعف ، سرگیجه ، غش ، یا حتی آسیب به اعضای بدن شود.

علاوه بر این ، بیماران دیابتی ممکن است دچار مشکلات قلبی عروقی یا اعصابی باشند که ممکن است با تداخلات دارویی و ریسک ‌های مربوط به بیهوشی تشدید شوند.

برای کاهش این خطرات ، مهم است که بیماران دیابتی قبل از عمل جراحی بینی با پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنند و همچنین دستورالعمل‌های خاصی که باید در رابطه با مدیریت قند خون قبل و بعد از جراحی بینی رعایت کنند ، مشورت نمایند. همچنین ، تیم پزشکی و بیهوشی باید اطلاعات کاملی در مورد وضعیت دیابت بیمار داشته باشند تا بتوانند برنامه‌های بیهوشی مناسبی را تنظیم کرده و مشکلات احتمالی در حین عمل رینوپلاستی را کنترل کنند.

به طور کلی ، توجه به مدیریت دقیق قند خون ، استفاده از داروهای بیهوشی کم خطر و همکاری نزدیک بین تیم‌ های پزشکی و بیهوشی می ‌تواند به کاهش خطرات برای بیماران دیابتی در حین عمل جراحی بینی کمک کند.

بالا رفتن قند خون بعد از عمل جراحی

بالا رفتن قند خون بعد از عمل جراحی می ‌تواند یکی از مشکلاتی باشد که بیماران دیابتی با آن روبرو می ‌شوند. عواملی مانند استرس عمل جراحی ، تغییر در الگوی غذایی و استفاده از داروهای بیهوشی ممکن است باعث افزایش قند خون در این افراد شود.

برای کنترل این مسأله ، مهم است که بیماران دیابتی با پزشک خود در مورد برنامه‌های مناسب برای مدیریت قند خون پس از عمل جراحی مشورت نمایند. این ممکن است شامل تنظیم دقیق داروهای ضد دیابت ، کنترل مداوم قند خون و تغییراتی در رژیم غذایی و فعالیت‌های ورزشی باشد.

با رعایت دقیق دستورالعمل‌ ها و مشاوره با تیم پزشکی ، می‌ توان از بالا رفتن قند خون پس از عمل جراحی در بیماران دیابتی جلوگیری کرد و از مشکلات جدی مرتبط با این موضوع پیشگیری نمود.

دکتر حسین مرادیان

دکتر حسین مرادیان 

دکتر حسین مرادیان یکی از بهترین جراحان و متخصصان گوش و حلق و بینی در استان فارس، شهر شیراز هستند و تجربه بیش از ۱۰۰ عمل بینی موفق را دارا می باشند. ایشان در همایش و کنگره های مختلف کشوری و بین المللی حضور یافته و با آگاهی از علم روز و تکنیک های نوین، جراحی بینی را انجام می دهند. دکتر مرادیان فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شیراز هستند و در همین شهر نیز فعالیت حرفه ای خود را در سال ۱۳۹۷ آغاز نمودند.

0 0 آرا
امتیازدهی
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
مجله پزشکی
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: