رینوپلاستی باز

در جوامع امروزی ، زیبایی برای افراد اهمیت بالایی دارد و اکثریت افراد ، علی الخصوص بانوان به دنبال افزایش زیبایی چهره و اندام هستند. یکی از عمل های زیبایی پرطرفدار جراحی بینی یا رینوپلاستی است. این عمل با دو تکنیک باز و بسته انجام می شود. در ادامه این مقاله از دکتر حسین مرادیان ، بهترین جراح بینی شیراز ، قصد داریم در رابطه با تکنیک رینوپلاستی باز نکاتی ارائه کنیم.

 

رینوپلاستی باز - دکتر مرادیان

 

با یک جستجوی ساده در مرورگرهای اینترنتی ، به راحتی متوجه می شوید که روش های تهاجمی و غیرتهاجمی بسیار زیادی برای اصلاح ناهنجاری های چهره وجود دارد ، ولی برخی از آن ها محبوبیت بیشتری دارند. عمل زیبایی در بینی یکی از محبوبترین روش های جراحی است که در سراسر جهان طرفداران بسیار زیادی دارد. بینی ، از اعضایی است که در زیبایی و تناسب چهره نقش بسیار مهمی دارد و به دلیل مرکزیت بینی در چهره ، کوچک ترین اختلال ظاهری بینی نیز می تواند تاثیر منفی برای زیبایی فرد دارد.

رینوپلاستی چیست ؟

همانطور که گفته شدروش مذکور ، محبوب ترین جراحی زیبایی است که علاوه بر جوانان در بین میانسالان و نوجوان نیز محبوب بوده و از هر رده سنی متقاضی دارد. رینوپلاستی باز یا بسته ، تنها جنبه اصلاح ظاهر بینی را ندارد و علاوه بر مشکلات ظاهری بینی ، منجر به بهبود مشکلات عملکردی بینی نیز می شود. مشکلات تنفسی ، خروپف و مشکلات مرتبط با بینی توسط جراحی به راحتی برطرف می شوند ، به همین دلیل علاوه بر زیبایی فرم بینی برخی از افراد نیز به دلیل بهبود عملکرد بینی ، اقدام به جراحی در بینی می کنند. عمل زیبایی در بینی ، تنها تحت دو تکنیک باز و بسته انجام می شود و هر گونه روش دیگری چون لیزر ، تنها جنبه تبلیغات و جذب مشتری دارند. از لیزر ، به عنوان جدیدترین روش عمل بینی نام برده می شود ؛ اما عمل در بینی توسط لیزر ، امکانپذیر نیست.

رینوپلاستی باز چگونه انجام می شود ؟

برای اینکه بهترین جراح بینی شیراز ، بتواند به ساختار بینی دسترسی داشته باشد ، بینی نیاز به برش دارد که این برش ها ، بسته به مهارت جراح بینی و مشکل بینی بر سطح یا داخل بینی زده می شوند. زمانی که جراح بینی برای دسترسی به ساختار بینی ، علاوه بر برش پره های بینی ، برشی بر روی ستون بینی دو پره بینی یا کلوملا نیز ایجاد نماید ، جراحی زیبایی در بینی را به روش باز انجام داده است . مزیت روش جراحی باز بینی ، دید مستقیم جراح بینی به ساختار بینی است ؛ زیرا پس از برش کلوملا ، پوست از اسکلت بینی جدا می شود تا جراح ، بتواند به خوبی تغییرات مدنظر را اعمال نماید. در اصل تفاوت تکنیک جراحی باز بینی و جراحی بینی به روش بسته برشی است که جراحان بینی برای انجام تغییر فرم بینی نیاز دارند. در ارتباط با روش جراحی به جراح بینی اعتماد کنید ؛ زیرا با توجه به مشکل بینی ، تشخیص می دهد که چه روشی مناسب تر است.

 

 

فواید رینوپلاستی باز

در طی فرآیند جراحی بینی به روش باز ، مزایایی وجود دارد که پروسه را برای جراح بینی خوب در شیراز ، راحت تر کرده و در نهایت نتیجه را برای زیبا جو رضایت بخش می کند. این مزایا شامل موارد زیر هستند :

 • دسترسی کامل پزشک به ساختمان بینی
 • کاهش احتمال عدم قرینگی
 • عدم آسیب به عصب های بویایی
 • عدم آسیب به مجاری تنفس
 • امکان انجام جراحی زیبایی بینی با فرم فانتزی ، نیمه فانتزی و طبیعی
 • نوین بودن روش جراحی باز بینی

نکته

مزایای عمل بینی به روش باز ، به گونه ای است که اغلب پزشکان جهت انجام عمل زیبایی بینی به این روش رو می آورند.

عوارض رینوپلاستی باز

عوارض در هر جراحی وجود دارد. اما در اکثر موارد فواید پروسه جراحی به عوارض آن ارجهیت دارد. در صورتی که عمل زیبایی بینی خود را نزد بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در شیراز ، انجام دهید ، بعد از انجام پروسه تنها درگیر عارضه های کوتاه مدتی می شوید که رفع آن ها با دستورالعمل های مورد نیاز در کوتاه ترین مدت انجام می گیرد :

 • ایجاد بخیه روی بینی (مدتی بعد از کشیدن بخیه ، اثر زخم از بین می رود)
 • طولانی بودن مدت زمان عمل (نسبت به رینوپلاستی بسته)
 • دوره ریکاوری طولانی تر
 • نیاز به مراقبت بیشتر در دوران نقاهت
 • تورم بینی

بیهوشی در رینوپلاستی باز

بیهوشی در جراحی باز بینی به روش عمومی انجام می شود ؛ اما گاهی بسته به شرایط متقاضی و صلاحدید پزشک این روند به روش وریدی انجام می شود. اگر بیهوشی موجب اضطراب شما می شود ، پیشنهاد می دهیم جهت اطلاعات و آرامش خاطر خود این قسمت از مطلب را مطالعه کنید. در ادامه هر یک از این دو روش را شرح می دهیم.

بیهوشی وریدی

 • به رگ متقاضی از راه آنژیوکت داروی خواب آور وارد می کنند.
 • بعد از به خواب رفتن زیباجو ، بینی به صورت موضعی سر می شود.
 • عملیات تغییر فرم آغاز می شود.
 • در این روش زیباجو خود به راحتی و بدون استفاده از هیچ دستگاهی تنفس می کند.

نکته

مشکلی که در این روش وجود دارد ، در رابطه با شنیدن صداهایی نظیر چکش و شکستن استخوان می باشد ؛ این تجربه زیباجو است که بعد از به هوش آمدن شنیدن این صداها را گزارش می دهد. گرچه هیچ گونه درد یا اضطرابی احساس نمی کند ؛ اما برای بسیاری از افراد چنین اتفاقی خوشایند نیست.

بیهوشی عمومی

 • در این روش متقاضی ماده بیهوشی را استشمام می کند.
 • بعد از استشمام ، ماده بیهوشی به رگ ها وریدی وی وارد شده و هوشیاری زیباجو را از وی می گیرد.
 • لوله های اکسیژن از راه دهان به نای متقاضی وارد می شود و عمل دم و باز دم را برای وی ممکن می کند.

نکته

این روش ، بیش از روش وریدی در سینوپلاستی باز مورد اسقبال جراحان قرار گرفته است. در روش مذکور زیباجو هیچ گونه تجربه یا خاطره ای از هنگام عمل جراحی ندارد ؛ بدین ترتیب بیشتر مراجعه کنندگان نیز از این روش استقبال می کنند. توجه داشته باشید ، بیهوشی به هر روشی که انجام شود ، مطابق با استاندارد های لازم انجام خواهد شد و به هیچ وجه به سلامتی زیباجو آسیب نمی زند.

اقدامات قبل از رینوپلاستی باز

از آن جهت که تاثیر گذارترین عامل در جراحی زیبایی بینی ، جراح بینی می باشد ، انتخاب او از اهمیت بالایی برخوردار است ؛ بنابراین اولین و مهم ترین اقدام انتخاب جراح بینی متخصص و مجرب می باشد.

 • جلسه با جراح بینی

بیماران باید تمام اطلاعات سوابق پزشکی خود را در اختیار بهترین دکتر عمل بینی شیراز ، معالج قرار دهند ، برای نمونه داروهایی که نسبت به آن حساسیت دارند ، مبتلا بودن به بیماری و غیره.

 • روز قبل از جراحی بینی

بهتر است روز قبل از رینوپلاستی باز ، استحمام کنید ؛ زیرا شما تا چند روز بعد از عمل بینی اجازه رفتن به حمام را ندارید.

آقایان باید قبل از مراجعه به بیمارستان جهت انجام عمل زیبایی بینی ، ریش و سبیل خود را بتراشند.

 • روز جراحی بینی

در روز جراحی زیبایی بینی ، بیماران باید ناشتا باشند به همین علت توصیه می شود از 8 ساعت قبل از عمل زیبایی بینی ، از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید. بهتر است بانوان زمانی که جهت جراحی بینی باز ، به بیمارستان یا کلینیک مراجعه می کنند ، بدون آرایش باشند و زیورآلات نیز به همراه نداشته باشند. همراه داشتن سوابق پزشکی در روز عمل زیبایی بینی ، بسیار مهم است ؛ بنابراین مدارک پزشکی خود را فراموش نکنید. بهتر است مراجعه کنندگان جهت عمل زیبایی بینی ، با یک همراه در بیمارستان حضور یابند.

 

 

مراقبت های بعد از رینوپلاستی باز

 • رژیم غذایی

بیماران باید بعد از رینوپلاستی باز ، از مصرف مواد غذایی سفت پرهیز کنند و در عوض غذاهای نرم و آبکی مصرف کنند. مصرف ادویه و نمک ، در افزایش تورم بعد از عمل بینی بسیار تاثیر گذار است ؛ بنابراین تا مدتی ، مصرف این موارد را به حداقل برسانید. مصرف آب آناناس و آب کرفس به کاهش تورم و کبودی کمک بسیار زیادی می کند و بیماران می توانند این موارد را در رژیم غذایی خود قرار دهند.

 • تورم و کبودی

موارد بسیار زیادی همچون مصرف سیگار ، الکل ، گرما ، خم کردن سر به سمت پایین و غیره در افزایش تورم و کبودی بیماران تاثیر گذار است ، بنابراین بیماران باید در این موارد بسیار دقت کنند.

 • نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

خوابیدن بر روی پهلو و شکم باعث وارد شدن فشار به صورت و بینی می شود به همین علت توصیه می شود بیماران بعد از جراحی بینی به روش باز ، طاق باز بخوابند ، علاوه بر آن قرار دادن دو بالش در زیر سر و بلند تر شدن سر از بدن باعث کاهش ورم بیماران می شود.

 • ورزش

انجام ورزش های سبک بعد از گذشت 1 ماه از عمل بینی باز ، اشکال ندارد ؛ اما انجام ورزش های سنگین که احتمال فشار آمدن به بینی در آن وجود دارد ، توصیه نمی شود.

دکتر حسین مرادیان

دکتر حسین مرادیان 

دکتر حسین مرادیان یکی از بهترین جراحان و متخصصان گوش و حلق و بینی در استان فارس، شهر شیراز هستند و تجربه بیش از ۱۰۰ عمل بینی موفق را دارا می باشند. ایشان در همایش و کنگره های مختلف کشوری و بین المللی حضور یافته و با آگاهی از علم روز و تکنیک های نوین، جراحی بینی را انجام می دهند. دکتر مرادیان فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شیراز هستند و در همین شهر نیز فعالیت حرفه ای خود را در سال ۱۳۹۷ آغاز نمودند.

0 0 آرا
امتیازدهی
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
مجله پزشکی
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: