جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی ، در اصل جراحی ای است که بر روی بینی هایی با پوست ضخیم و غضروف ظریف انجام می شود ؛ در روش های قدیمی ، جراح بینی نمی توانست کار خاصی بر روی بینی های گوشتی انجام دهد ؛ زیرا غضروف های بینی گوشتی ، ضعیف هستند و اگر بریده یا تراشیده شوند ، برای مدت زمان کوتاهی ، کوچک و زیبا هستند و با گذشت زمان و عملکردهای پوست بینی ، نوک بینی دچار افتادگی می شود .

به همین دلیل ، در گذشته اغلب متقاضیانی که بینی گوشتی داشتند ؛ از نتیجه جراحی بینی ناراضی بودند و معتقد بودند فرم بینی پس از گذشت مدتی مانند سابق می شود .

اما امروزه از تکنیک های جدید برای تقویت غضروف بینی گوشتی استفاده می شود که این امر منجر به زیبایی بیشتر فرم بینی و عدم برگشت پذیری نتیجه عمل بینی گوشتی می شود .

دقت داشته باشید که منظور از تکنیک های جدید ، گرافت و تکنیک های تقویت غضروف می باشد نه روش جراحی بینی ؛ بنابراین ، جراحی بینی گوشتی با لیزر امکان پذیر نیست.

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی با لیزر

لیزر ، نوعی روش درمانی برای مشکلات پوستی بینی است و اصلاً نقشی در تغییر فرم یا کوچک کردن بینی ندارد .

برای تغییر فرم بینی و اعمال اصلاحات ، نیاز است که جراح بینی به ساختار بینی دسترسی داشته باشد و بخشی از غضروف بینی را بتراشد یا در صورت نیاز از تکنیک های تقویت غضروف استفاده کند.

در نتیجه لیزر که روشی غیرتهاجمی است ، کاربردی در جراحی بینی ندارد و تنها برای رفع مشکلات سطح پوست بینی ، مناسب است .

بینی گوشتی چیست ؟

همانطور که گفته شد بینی هایی که پوست ضخیم و غضروف کمی دارند ؛ در اصطلاح بینی گوشتی نامیده می شوند .

ضخیم بودن پوست بینی ، محدودیت هایی در فرم دهی بینی ایجاد می کند .

منظور از محدودیت این نیست که فرم بینی گوشتی ، زیبا نمی شود یا نمی توان بینی را به خوبی فرم داد ؛ بلکه محدودیت به معنای عدم فرم دهی فانتزی یا فرم دهی عروسکی بینی گوشتی است .

بینی های گوشتی ، بهتر است به طور طبیعی جراحی شوند تا نتیجه زیباتری داشته باشند.

بسیاری از بیماران به دلیل اینکه فرم دهی بینی گوشتی ، دارای محدودیت است ؛ از انجام رینوپلاستی خودداری می کنند ؛ اما در صورت انتخاب یک جراح بینی ماهر ، بینی گوشتی به بهترین نحو ممکن فرم داده می شود و فرم بینی جراحی شده از فرم اولیه بینی ، بسیار زیباتر می شود .

جراحی بینی گوشتی

نتیجه جراحی بینی

 • جراحی بینی طبیعی : در بینی های طبیعی ، زاویه نوک بینی تا لب حدود ۹۰ الی ۹۵ درجه است و قوسی در بینی ایجاد نخواهد شد ؛ این جراحی بیشترین طرفدار را در آقایان به خود اختصاص داده است.

افرادی که تنها خواستار اصلاح ایرادات بینی خود هستند یا نمی خواهند مشخص باشد که جراحی زیبایی انجام داده اند ، اقدام به جراحی بینی طبیعی می کنند.

برای انجام این جراحی ، نوع بینی مهم نیست و همه افراد با هر نوع بینی از این جراحی ، نتایج مطلوبی کسب می نمایند.

 • جراحی بینی فانتزی : جراحی بینی فانتزی ، یکی از رایج ترین جراحی ها در میان بانوان است ؛ در این جراحی در ناحیه پل بینی ، قوس زیبایی ایجاد خواهد شد و نوک بینی سربالا می شود.

لازم به ذکر است ؛ فرد متقاضی برای انجام جراحی بینی فانتزی باید انتظار معقولانه ای از جراح بینی خود داشته باشد ؛ چرا که ، این جراحی پر ریسک است و در صورتی که بینی بیش از حد کوچک شود ، علاوه بر به هم ریختن تناسبات صورت ، موجب بروز مشکلات تنفسی نیز خواهد شد.

جراحی بینی فانتزی ، تنها برای بینی های استخوانی مناسب است ، چرا که در افرادی که دارای بینی های گوشتی هستند به دلیل ضخامت بالای پوست آن ها ، هنر دست جراح به خوبی قابل مشاهده نیست.

 • جراحی بینی نیمه فانتزی : بینی های نیمه فانتزی ، برای افرادی مناسب است که خواستار فانتزی شدن بینی خود نیستند ، اما در مقابل نمی خواهند که بینی آن ها طبیعی شود ؛ به همین جهت اقدام به جراحی بینی نیمه فانتزی می کنند.

اهمیت انتخاب جراح بینی خوب و با تجربه

در بسیاری از موارد ، افراد به دلیل انتخاب جراح بینی کم تجربه ، از نتیجه جراحی بینی خود راضی نیستند یا دچار عوارضی ؛ چون اختلالات تنفسی می شوند.

از آنجایی که جراحی بینی از جراحی های فوری و ضروری نیست ، بنابراین فرد متقاضی از وقت و زمان کافی برای انتخاب جراح بینی خوب برخوردار است.

لازم به ذکر است ؛ تنها تحصیلات عالی رتبه نشانی بر خوب بودن جراح نیست ؛ برای انتخاب جراح بینی خوب ، مشاهده نمونه کارهای ایشان از اهمیت بالایی برخوردار است ؛ چه بسا یک جراح بینی در انجام جراحی بینی استخوانی از مهارت کافی برخوردار است ؛ اما در انجام جراحی بینی گوشتی ، موفق نیست و قادر به کسب نتایج مطلوب نمی باشد.

افرادی که از نتیجه جراحی بینی خود راضی نیستند یا در جراحی بینی اولیه خود دچار عوارض جانبی شده اند ؛ مجبور به انجام جراحی بینی ترمیمی خواهند شد.

مشکلاتی که ممکن است بر اثر انتخاب جراح بینی کم تجربه ، به وجود آید عبارت اند از :

 1. برطرف نشدن تمام ایرادات بینی چون قوز و انحراف
 2. ایجاد مشکلات تنفسی ناشی از جراحی بینی اولیه
 3. بیش از حد سربالا یا خوکی شدن بینی
 4. بیش از حد کوچک شدن بینی
 5. و غیره.

لازم به ذکر است ، هزینه جراحی بینی ترمیمی به دلیل پیچیدگی آن ، بیشتر از جراحی بینی اولیه می باشد ؛ همچنین برای انجام جراحی بینی ترمیمی باید حداقل یک سال از جراحی بینی اولیه گذشته باشد تا بینی کاملا ترمیم شده و ایرادات بینی به خوبی قابل تشخیص باشد.

جراحی بینی گوشتی

لزوم رعایت اقدامات قبل و بعد از جراحی بینی

برخی از افراد به اشتباه گمان می کنند که با انتخاب یک جراح بینی خوب بهترین نتیجه برای آن ها حاصل خواهد شد در صورتی که این تنها یکی از عوامل تاثیرگذار در نتیجه جراحی بینی گوشتی بوده و عامل دیگر آگاهی از مراقبت های قبل و بعد از جراحی بینی و رعایت آن ها می باشد.

بهتر است افراد قبل از اقدام برای عمل جراحی بینی درباره این اقدامات و دستورالعمل ها اطلاعات لازم را کسب نموده و ببینند که آیا قادر به رعایت آن ها هستند یا خیر ؛ چنانچه فردی شرایط لازم برای رعایت این مراقبت ها را نداشته باشد ؛ کاندیدای خوبی برای جراحی بینی نخواهد بود.

عدم رعایت نکات قبل و بعد از عمل بینی نه تنها فرد را از دستیابی به بهترین نتایج محروم کرده ؛ بلکه در برخی موارد ممکن است ، عوارض جبران ناپذیری را نیز برای آن ها به دنبال داشته باشد.

اقدامات قبل از جراحی بینی گوشتی

 • به پرسش هایی که جراح بینی ، در رابطه با وضعیت سلامت و مصرف دارویی تان می پرسد ؛ به طور صادقانه پاسخ داده و ایشان را از سوابق پزشکی و حساسیت های دارویی خود مطلع نمایید.
 • جراح بینی ، همواره بر روی مصرف منظم و به موقع داروهایی که تجویز کرده است ، تاکید می کند ؛ بنابراین ، به هیچ وجه در این باره سهل انگاری نکنید.
 • با توجه به اهمیت انتخاب جراح بینی و میزان تاثیر آن در نتیجه جراحی زیبایی بینی اولین کاری که باید پیش از آن انجام داد انتخاب بهترین جراح بینی است.
 • پس از انتخاب جراح بینی تان با او به طور کاملاً شفاف در رابطه با انتظارات و توقعاتتان از جراحی بینی صحبت کنید.
 • چنانچه از داروهایی همچون وارفارین استفاده می کنید که موجب کاهش غلظت خون می شوند مصرف آن ها را به مدت ۲ هفته قبل از جراحی بینی قطع کنید زیرا موجب افزایش احتمال خونریزی در هنگام جراحی بینی می شود.
 • به پرسش هایی که جراح بینی در رابطه با وضعیت سلامت و مصرف دارویی تان می پرسد به طور صادقانه پاسخ دهید.
 • عکسبرداری ها و آزمایشات تجویز شده توسط پزشک را انجام داده و در اسرع وقت به ایشان تحویل دهید.
 • قطع مصرف نوشیدنی هایی که حاوی الکل هستند ، همچنین مواد نیکوتین دار مثل سیگار و به طور کلی دخانیات به مدت ۱۴ روز قبل از جراحی بینی ضرورت دارد.
 • شب قبل از عمل زیبایی بینی غذایی سبک میل کرده ، دوش بگیرید و به هنگام مراجعه برای جراحی بینی آرایش نکنید.

جراحی بینی گوشتی

اقدامات شب قبل از جراحی بینی گوشتی

 1. در صورتی که اقدام به انجام عمل بینی گوشتی کرده اید ، شب قبل از آن شام سبک میل نمایید ؛ چرا که در روز جراحی زیبایی بینی باید ناشتا باشید.
 2. طبق توصیه جراح بینی ، بهتر است شب قبل از جراحی زیبایی بینی استحمام کنید.
 3. توصیه می شود ؛ آقایان ، در شب قبل از عمل زیبایی بینی ، ریش و سبیل خود را بتراشند.

اقدامات روز جراحی بینی گوشتی

 • در روز جراحی زیبایی بینی ، باید تمامی مدارک و سوابق پزشکی خود را به همراه داشته باشید.
 • نیم ساعت زودتر از شروع جراحی زیبایی بینی در کلینیک یا بیمارستان ، حضور داشته باشید.
 • به منظور راحتی خود و همچنین جلوگیری از وارد شدن فشار به صورت و بینی ، در روز مراجعه به کلینیک جهت انجام جراحی زیبایی بینی ، لباس آزاد و دکمه دار به تن کنید.
 • حضور همراه در روز جراحی زیبایی بینی ، الزامی می باشد.
 • بانوان در روز جراحی زیبایی بینی ، باید بدون آرایش به کلینیک یا بیمارستان مراجعه کنند ؛ همچنین توصیه می گردد ، ناخن های آن ها لاک نیز نداشته باشد.
 • بانوان در روز جراحی زیبایی بینی ، باید بدون زیورآلات به کلینیک یا بیمارستان مراجعه نمایند.
 • در روز جراحی زیبایی بینی باید ناشتا باشید ، به همین علت توصیه می شود از ۸ ساعت قبل از آن ، از خوردن و آشامیدن خودداری نمایید.

جراحی بینی گوشتی

مراقبت های بعد از جراحی بینی گوشتی

 1. به هنگام خوابیدن در زیر سر خود چند بالش گذاشته و آن را بالاتر از سطح بدن قرار دهید.
 2. از خوردن غذاهای پرنمک ، پرادویه ، سفت و جویدنی خودداری نمایید.
 3. به طور مرتب از چسب بینی استفاده کنید.
 4. به مدت ۳ روز ابتدایی بر روی بینی خود و نواحی دارای تورم ، ژل یخ گذاشته و در ۳ روز بعدی کمپرس گرم قرار دهید.
 5. چنانچه دچار احساس درد شدید از مسکن های تجویز شده توسط پزشک استفاده نمایید.

ورم بعد از جراحی بینی گوشتی

برای انجام جراحی بینی گوشتی ، ابتدا بیمار بیهوش شده و سپس جراح بینی تعدادی برش درون بینی و یک برش بسیار کوچک نیز بر روی ناحیه کلوملا ایجاد می کند.

بعد از ایجاد برش های لازم ، پوست بینی به کمک ابزارهای مخصوص بالا نگه داشته شده و جراح بینی اصلاحات لازم را در بینی انجام می دهد.

برای انجام جراحی بینی گوشتی اغلب نیاز به استفاده از تکنیک گرافت گذاری می باشد.

گرافت از غضروف خود بیمار گرفته شده و معمولاً از ناحیه گوش برداشته می شود.

انجامی تمامی این اقدامات و دستکاری کردن ساختمان بینی منجر به ایجاد ورم در بینی می گردد.

لازم به ذکر است که ورم ناشی از جراحی بینی گوشتی به مراتب بیشتر از ورم ایجاد شده بعد از جراحی بینی استخوانی می باشد و دلیل آن نیز پوست ضخیمی است که بینی گوشتی دارد.

کاهش ورم بینی بعد از جراحی بینی گوشتی

 • سر خود را با قرار دادن دو یا سه بالش در زیر آن ، بالاتر از سطح بدن نگه دارید.
 • از خوردن مواد غذایی جویدنی و سفت بپرهیزید.
 • آبمیوه های طبیعی و تازه بنوشید.
 • از فین کردن ، عطسه ، گریه و خنده شدید خودداری کنید.
 • از چسب بینی استفاده نمایید.
درباره دکتر مرادیان

دکتر حسین مرادیان - متخصص گوش،حلق و بینی - جراح سر و گردن

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
Call Now Button
Visit Us On TwitterVisit Us On Instagram