پروتز چانه از صفر تا صد

در مورد پروتز چانه به اندازه سایر عمل های جراحی صحبت نشده. این عمل ، یک فرایند جراحی برای بزرگ کردن و رفع فرو رفتگی چانه است که هم جنبه زیبایی و هم جنبه درمانی دارد ولی انگیزه بیشتر افرادی که به سراغ آن می روند، زیبایی است. در حالی که این عمل می تواند در ایجاد و برقراری توازن صورت و بالارفتن اعتماد به نفس شما نقش بسیار مهمی داشته باشد . اگر شما هم جزو افرادی هستید که چانه کوچک و ضعیفی دارید و یا بر اثر حادثه و اتفاقی دچار مشکل و ناهنجاری در ناحیه چانه شده اید، پیشنهاد می کنیم به انجام این عمل فکر کنید. پروتزهای چانه از مواد ایمن و قابل انعطاف شیمیایی که بسیار شبیه بافت طبیعی چانه هستند،در سایزهای مختلف ساخته شده اند و بسته به حالت و فرم صورت هر فرد و تشخیص جراح زیبایی برای او انتخاب می شود. شما می توانید برای انتخاب درست نوع پروتز خود به یکی از بهترین جراح های شیراز برای پروتز چانه یعنی دکتر حسین مرادیان مراجعه نمایید.

 

پروتز چانه در شیراز - دکتر حسین مرادیان

 

پروتزهای چانه عموما از سیلیکون به عنوان جسمی مصنوعی و انعطاف پذیر ساخته شده اند البته سیلیکون های که از استخوان ساخته شده باشند هم نوعی دیگر از این پروتزها اند ولی مرسوم نیستند. انتخاب نوع، اندازه و شکل پروتز توسط پزشک و متناسب با نباز شما انجام خواهد شد. پروتز چانه در شیراز تنها یکی از روش هایی است که موجب بهتر شدن ظاهر چانه فرد می شود و روش ها دیگر شامل :جا به جایی یا تغییر حالت و شکل استخوان چانه فرد ، لیپوساکشن یا خارج کردن چربی اضافه از چانه مراجعه کننده است. جای زخم این عمل چندان به چشم نخواهد آمد چرا که برش های ایجاد شده توسط جراح یا بسیار کوچک و ریز ،از زیر چانه هستند و یا از داخل دهان صورت گرفته اند.

فرآیند عمل پروتز چانه

نیازهای شخصی و ملاحظاتی که برای هر مراجعه کننده، در نظر است، قبل از عمل با خود فرد در میان گذاشته می شود.

 • شروع جراحی : بعد از بیهوشی، جراح شروع به ایجاد برش می کند. این برش ها یا از داخل دهان، جایی که لب پایینی و لثه ها با هم برخورد می کنند صورت می گیرد یا از خط طبیعی چانه روی صورت. بعد از ایجاد برش ، با برداشتن پوست، چربی و بافت روی چانه، فضایی برای قراردادن پروتز فراهم می شود . بعد از اتمام جراحی ، ناحیه برش داده شده با بخیه دوخته شده و پانسمان می شود. زمانی که جراحی از داخل دهان انجام شده باشد، هیچ جای زخم و بخیه ای به جا نخواهد ماند و حتی اگر جراحی از روی صورت هم باشد، جای بخیه آن به خاطر محل برش داده شده، اصلا محسوس و آزار دهنده نخواهد یود. اگر عمل شما شامل تغییر شکل استخوان بندی فک باشد، به آن جنوپلاستی گفته می شود و جراح برشی به موازات لثه پائین دهان ایجاد می کند و بعد از رسیدن به استخوان، عمل جای گذاری پروتز چانه را انجام می دهند.
 • پس از عمل : بلافاصله بعد از عمل ، جراح زخم را پانسمان می کند و این پانسمان تا حدود 2 روز روی زخم می ماند. برای بیمار مسکن تجویز می شود و عمل جویدن فرد بلافاصله بعد از عمل مختل خواهد شد و بیمار باید تا چند روز بعد از عمل، از غذاهای آبکی و مایع استفاده کند.
 • دوره ریکاوری بعد از عمل : فرایند بهبودی بعد از عمل دو الی سه هفته است و در چند روز ابتدائی باید از غذاهای مایع و آبکی که نیاز به جویدن ندارند استفاده کنید. به طور کلی فعالیت سخت و شدید برای چند هفته اول و فعالیت معمولی و نرمال فک برای 10 روز اول ممنوع خواهد بود. اکثر افرادی که این جراحی را انجام داده اند بعد از عمل کمی احساس کشیدگی و حساس شدن داشتند که برای حدودا یک هفته طبیعی است. خبر خوب اینکه ، بعد از تقریبا شش هفته تورم به طور کامل از بین خواهد رفت و می توانید نتیجه عمل را ببینید.
 • بیهوشی در عمل پروتز چانه : معمولا جراحان برای انجام این پروتز، بی حسی موضعی انجام می دهند. البته بیهوشی کامل هم انجام می شود. در هر دو صورت فرد دردی را در حین عمل احساس نخواهد کرد و تنها تفاوت آن زمانی است که پروتز جای گذاری می شود. در بیحسی موضعی فرد وارد شدن سیلیکون به چانه را حس می کند ولی در بیهوشی کامل اینطور نیست.عموما بیماران بعد از به هوش آمدن ، سرگیجه و حالت تهوع را تجربه نمی کنند.

پروتز چانه در شیراز تنها راه کار است؟

عمل زیبایی چانه ، چه از راه دهان و چه از طریق ایجاد برش روی صورت، عملی برای افزایش سایز چانه است و عموما با جای گذاری پروتز در چانه انجام می شود؛ اما روش های دیگری مانند تغییر فرم و حالت استخوان چانه هم، از جمله راه های دیگری هستند که برای بهبود ظاهر چانه می توانیم استفاده کنیم مثل:

 • عمل کوچک کردن چانه
 • لیپوساکشن چانه
 • لیفت صورت یا لیفت گردن
 • عمل جراحی فک

فواید و مزایای انجام پروتز چانه :

 • این عمل می تواند صورت شما را از روبرو و پهلو، قرینه نشان دهد
 • حجم و یا چربی از دست رفته چانه شما را جبران کند.

عوارض و معایب عمل پروتز کردن چانه

 • جای گیری نادرست : یکی از جدی ترین عوارضی که ممکن است با انجام پروتز چانه در شیراز درگیر آن شوید، جای گیری نامناسب و غلط پروتز است. زمانی که جراح، محل قرارگیری پروتز را مشخص کرده و برش می دهد، اگر این محل کوچک یا حتی بزرگتر از اندازه پروتز ما باشد،پروتز از جای خود خارج می شود. گاهی اوقات این مسئله به صورت واضحی از روی صورت قابل مشاهده خواهد بود. برای برطرف کردن آن،پزشک باید پروتز را خارج کرده و مجددا جای گذاری کند.
 • آسیب به بافت عصبی : بافت های عصبی مسئول انتقال حس به چانه،لب پائینی و تعدادی از دندان های ما هستند و در طول جراحی، ممکن است این اعصاب، آسیب دیده، کبود شوند و یا کاملا از بین بروند. به همین دلیل انتخاب جراح و پزشک حاذق بسیار بسیار مهم است. جراح شما باید دقت ، تجربه و مهارت لازم برای این کار را داشته باشد تا درگیر چنین عارضه هایی نشوید.
 • عفونت : زمانی که تصمیم به انجام هر نوع عمل زیبایی می گیرید، باید بدانید که احتمال ایجاد عفونت وجود دارد . جراحی پروتز چانه هم از این عمل مستثنی نیست ولی باید توجه کنید که اگر این عمل از داخل دهان انجام شود، احتمال عفونت بالاتر هم می رود اما با مصرف آنتی بیوتیک، قبل، زمان انجام و بعد از عمل جراحی می توانید ریسک ابتلا به عفونت را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید.
 • تحلیل بافت استخوان : یک دیگر از عارضه هایی که اگر جراح مناسب و خبره ای انتخاب نکنید ممکن است با آن درگیر شوید، تحلیل رفتن بافت استخوان و عدم تقارن چانه به دلیل جای گذاری نامناسب یا فیکس نکردن پروتز روی چانه می باشد. خارج شدن پروتز از محل قرار گیری ، دیده شدن جای بخیه ها از جمله عوارض دیگری هستند که میتوان با انتخاب جراح حرفه ای و متخصص، از بروز آن جلوگیری کرد.
 • از کار افتادگی ماهیچه : شایع ترین عارضه این پروتز ها ، از کارافتادگی ماهیچه است که در هنگام جای گذاری پروتز در چانه ، زمان عمل رخ می دهد. البته خوشبختانه بیشتر بیماران با خارج کردن پروتز می توانند از وقوع ان جلوگیری کنند و خیلی زود به سراغ اصلاح و حذف پروتز خود بروند.

چه افرادی باید عمل چانه را انجام دهند؟

تمامی افرادی که از کوچک بودن و یا فرورفتگی چانه رنج می برند می توانند این جراحی را انجام دهند.فرورفتگی چانه به این معنی است که چانه شما با سایر اعضای صورتتان فاصله زیادی داشته باشد و زمانی که از پهلو به صورت نگاه می کنیم، چانه، بینی و پیشانی در یک خط قرار نگرفته باشند. جراحی پروتز چانه در شیراز می تواند عملی مازاد و یا در کنار جراحی های زیر انجام شود :

 • جراحی مجدد فک
 • لیفت صورت
 • عمل فرم دهی صورت
 • عمل بازسازی صورت
 • اصلاح فرم بینی

افرادی که بهترین داوطلبان برای انجام این جراحی هستند

 • افرادی که به ناهنجاری چانه، بد شکلی استخوان فک و یا کوتاهی چانه دچار نیستند.
 • سیگار نمی کشند
 • استخوان های آن ها به طور کامل شکل گرفته و در سن رشد نیستند
 • انتظارات واقعی و معقولی نسبت به نتیجه این عمل دارند
 • به طور جسمی سلامت هستند.

چه زمانی بعد از پروتز چانه باید با پزشک معالج تماس گرفت؟

 • تب، لرز یا سایر عوامل انفولانزا
 • زمانی که از ناحیه برش، چرک و خونابه خارج شود.
 • درد و تورم بیش از چند روز

کدام انتخاب بهتری است؟ پروتز یا فیلر؟

پروتزهای چانه، حالتی طبیعی تر ، بهتر و مطلوب تری از فیلر به چانه می دهند. ماندگاری تزریق فیلر کمتر از انجام پروتز است در حالی که پروتزها دائمی بوده و از بین نمی روند البته می توانید هم زمان که خواستید پروتزهای خود را تخلیه کنید.
یکی از اصلی ترین عواملی که افراد ترجیح می دهند به جای انجام پروتز چانه در شیراز ، فیلر تزریق کنند، این است که گمان می کنند، جراحی پروتز چانه سخت و خطرناک است. در حالی که این عمل بسیار کوتاه بوده، رد و اسکاری به جا نخواهد گذاشت و با بیهوشی کامل انجام می شود.
تفاوت دیگر پروتز و فیلر ، قیمت دریافت این خدمات است، به طوری که هزینه جراحی ، یک بار و برای همیشه است ولی تزریق فیلر تنها برای چند ماه و بسیار پائین تر از پروتز است.

چه استفاده هایی می توان از این امپیلنت ها نمود

 • افزایش پهنای چانه : پروتز چانه بهبود فرم چانه را فراهم کرده و به میزان طبیعی و نرمال آن افزایش می‌دهد.
 • مخفی کردن غبغب : این نوع پروتز می‌تواند غبغب را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد.
 • افزایش ارتفاع عمودی چانه : با استفاده از این پروتز ها، ارتفاع عمودی چانه به میزان مطلوبی افزایش می‌یابد.
 • بهبود هارمونی و تناسب کلی صورت : پروتز چانه منجر به بهبود تناسب و هارمونی کلی صورت می‌شود.

مزایا و دستاوردهای ایمپلنت چانه

 • ایجاد تناسب در چهره : عمل پروتز چانه باعث ایجاد تناسب در چهره بیمار می‌شود.
 • کمک به رفع ناهماهنگی بعد از جراحی رینوپلاستی : برای افرادی که با وجود جراحی بینی هنوز از تناسب اجزای صورت خود راضی نیستند، جراحی چانه با پروتز کمک کننده است.
 • دستیابی به ظاهر دلخواه : استفاده از پروتز چانه به افراد کمک می‌کند تا به ظاهر دلخواه و زیبای خود دست یابند.
 • تأثیر تناسب بین چانه و بینی : تناسب میان چانه، بینی و سایر قسمت‌های چهره در زیبایی تأثیرگذار است.
 • توصیه برای جلوگیری از ناهماهنگی : در برخی موارد، پزشکان توصیه می‌کنند جراحی هم‌زمان بینی و پروتز چانه را انجام دهند تا به نتایج بهتر و زیباتری دست یابند. تصمیم نهایی به تشخیص و نظر پزشک شما بستگی دارد.
دکتر حسین مرادیان

دکتر حسین مرادیان 

دکتر حسین مرادیان یکی از بهترین جراحان و متخصصان گوش و حلق و بینی در استان فارس، شهر شیراز هستند و تجربه بیش از ۱۰۰ عمل بینی موفق را دارا می باشند. ایشان در همایش و کنگره های مختلف کشوری و بین المللی حضور یافته و با آگاهی از علم روز و تکنیک های نوین، جراحی بینی را انجام می دهند. دکتر مرادیان فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شیراز هستند و در همین شهر نیز فعالیت حرفه ای خود را در سال ۱۳۹۷ آغاز نمودند.

0 0 آرا
امتیازدهی
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
مجله پزشکی
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: