در پروسه جراحی گوش چه می گذرد ؟

یکی از مشکلات مهم در بین مردم به خصوص در گروه سنی کودکان امروز ناهنجاری و شکل غیر طبیعی در گوش ها می باشد. البته این مشکل نیز مانند سایر مسائل راه حل خود را دارد که به کمک شما می آید تا به ظاهر طبیعی و زیبای خود دست یابید. بهترین روش حل این موضوع اتوپلاستی که به آن جراحی گوش نیز می گویند می باشد. در این پروسه با استفاده از ابزار و تکنیک های مخصوص و مختلف فرم و شکل شما به حالت مدنظر تغییر داده می شود. معمولا اکثر افرادی که دست به انجام این جراحی می زنند به دلیل بزرگ بودن بیش از حد گوش و یا انحراف آن به صورت مادرزادی این اقدام را انجام می دهند ، اما هستند کسانی که بر اثر یک حادثه مجروح شده باشند و نیاز به انجام عمل گوش پیدا کنند.
زمان مناسب برای انجام دادن این جراحی بعد از پنج سالگی و رسیدن گوش ها به رشد کامل می باشد. از آنجایی که این ناهنجاری ها اکثرا در کودکان دیده می شود این موضوع مهم است که تا سن مشخص شده صبر کنند. البته لازم به ذکر است در صورتی که انحراف و مشکل در زمان تولد تشخیص داده شود با استفاده از آتل می توان تا زمان رشد کامل گوش آن را از بین برد و بدون اتوپلاستی ظاهر شخص اصلاح می شود. همچنین در صورتی که به دنبال جراح مناسب برای جراحی گوش در شیراز میگردید بهتر است به دکتر حسین مرادیان بهترین متخصص گوش و حلق و بینی شیراز مراجعه نمایید.

 

جراحی گوش در شیراز - دکتر حسین مرادیان

 

دلایل اصلی افراد برای انجام جراحی گوش چیست ؟

به طور کلی اکثر افراد با مشکلات مادرزادی زیر دست به انجام این عمل می زنند :

 • بد شکلی در گوش یا بخش نرم زیر آن که گوشواره در آن قرار می گیرد
 • بیرون زدگی بیش از حد گوش ها
 • کوچکی و تحت فشار بودن آنها
 • کمبود غضروف

به طور کلی مواردی که ذکر شد از جمله موارد و مشکلات مادرزادی در گوش ها هستند ، اما همانطور که میدانید جراحی گوش در شیراز توسط دکتر مرادیان برروی افراد آسیب دیده بر اثر حادثه نیز انجام می شود. به عنوان مثال گوش گل کلمی یک مشکل رایج در بین رزمی کارها و به خصوص کشتی گیران می باشد و برای حل آن نیاز است تا عمل گوش انجام شود.

انواع جراحی گوش و چگونگی آنها

به طور کلی این جراحی چند نوع دارد که عبارتند از :

 1. سنجاق کردن گوش
 2. کوچک کردن گوش
 3. بزرگ کردن گوش
 • سنجاق کردن گوش : در صورتی که شما و یا فرزندتان گوش ها بیرون زده و برجشسته ای داشته باشید جراح این نوع از اتوپلاستی (otoplasty) را پیشنهاد می کند. در این پروسه هدف نزدیک کردن گوش ها به سر به مقدار کافی و اصلاح شکل آنها می باشد.
 • جراحی گوش کاهشی : این وع از عمل بینی برروی کوچک کردن گوش تمرکز دارد و برای افرادی که گوش های بزرگ و حجیمی دارد ند مناسب است. در این تکنیک جراح با خارج کردن مقداری از بافت ها اندازه و حجم گوش شما را کاهش می دهد.
 • بزرگ کردن گوش : در برخی از موارد افراد گوش ها کوچک ، بد شکل و یا کامل رشد نکرده دارند و نیاز دارند تا اندازه گوش خود را بیشترکنند تا با چهره و فرم سر آنها تناسب لازم را داشته باشد. در این نوع از عمل گوش نیز هدف همین است که به حجم بخش خارجی گوش ها افزوده شود.

همه چیز برای آماده شدن قبل از جراحی گوش

قبل از اینکه روسه انجام شود شما باید یکسری از اقدامات را قبل از آن انجام دهید. به همین دلیل یک ویزیت با پزشک انجام خواهید داد تا با پزشک مشورت کنید و موارد زیر را انجام دهید :

 • بررسی و مرور سابقه پزشکی شخص : شما باید آمادگی این را داشته باشید تا یه هر گونه سول در رابطه با بیماری هایی که قبلا به آنها مبتلا بوده اید یا هستید به خصوص مواردی که مربوط به گوش هستند مانند عفونت و غیره. همچنین پزشک در رابطه با مواردی ماند داروهایی که قبل مصرف می کردید یا همواره در حال مصرف آنها هستید از شما سوال هایی خواهد پرسید.
 • آزمایش فیزیکی : برای اینکه بتوانید به درستی بهترین گزینه را برای درمان خود انتخاب کنید پزشک گوش شما را به طور کامل بررسی می کند ؛ یعنی اندازه ، شکل و فرم و محل قرار گیری آن را تحت بررسی قرار می گیرد و بعد از جمع آوری تمام این اطلاعات به شما مشاوره های لازم را می دهد تا به کمک او بتوانید به بهترین تکنیک برای انجام اتوپلاستی برسید. همچنین تصاویری از زوایای مختلف گوش شما تهیه می شود تا به جهت مقایسه قبل و بعد از پروسه و قرار دادن آنها در پرونده پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.
 • بحث در رابطه با انتظارات شما از جراحی گوش : به طور کلی در این پخش پزشک با شما حرف میزند و به شما همه چیز را در رابطه با این پروسه و انتظاری که باید از آن داشته باشید را به شما می گوید. همچنین تمامی موارد مورد نیاز قبل و بعد از اتوپلاستی را در اختیار شما می گذارد و در رابطه با عوارض احتمالی این جراحی ما را آگاه می سازد.

ضمنا موارد دیگری هستند که برای آماده شدن قبل ازعمل گوش پزشک از شما می خواهد و نیازاست که آنها را انجام دهید. این نکات عبارتند از :

 • تغذیه و داروها : یکی از موارد مهم و لازم در هر جراحی این که مصرف آسپیرین و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی را قبل و بعد از پروسه قطع کنید. دلیل آن نیز این است که داروهای از این قبیل باعث ایجاد خونریزی و بالا رفتن مقدار و حتی احتمال آن می شوند.
 • سایر اخطارها : مصرف سیگار و دخانیات باعث می شود تا فشار خوندر فرد کاهش یابد که باعث آهسته شدن پروسه بهبود شخص می گردد. بنابراین در صورتی که مصرف مکرر سیگار دارید پزشک به شما توصیه خواهد کرد که آن را قبل و بعد از جراحی گوش در شیراز و در دوره ریکاوری به صورت دوره ای ترک کنید. همچنین لازم به ذکر است که باید فردی مطمئن از آشنایان خود را هماهنگ کنید تا رفت و آمد شما را بر عهده بگیرد و شب بعد از اتوپلاستی را در کنار شما سپری کند تا مراقب شما باشد.

فواید عمل گوش چه مواردی هستند ؟

از مزایا مهم و برجسته این عمل می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • اصلاح کامل و بدون مشکل گوش های کوچک و فشرده ، بزرگ و بیرون زده یا برجسته برای همیشه
 • افزایش اعتماد به نفس و رضایت شخص از ظاهر خود
 • امن بودن و بی خطر بودن پروسه برای بیمار
 • نتایج ماندگار و دائمی
 • مقدار زمان ریکاوری جراحی گوش

به طور کلی و میانگین زمان مورد نیاز برای ریکاوری بعد از اتوپلاستی 6 الی 8 هفته می باشد. البته باید بدانید که نتیجه جراحی و بهبود در ظاهر خود را می توانید با گذشت 2 الی 3 هفته بعد از عمل به وضوح مشاهده کنید. لازم به ذکر است که شخص باید دقت داشته باشد زمان دوره نقاهت در هر فرد متفاوت است و با توجه به فاکتورهای مختلف و ویژگی های آن شخص می تواند کم یا زیاد شود.

در حین جراحی گوش چه رخ می دهد ؟

یکی از اولین موارد که در این پروسه مورد توجه قرار می گیرد این است که عمل با چه روشی انجام می شود. این جراحی تکنیک های بسیار متفاوتی دارد که می توانند بر اساس نیاز بیمار متفاوت باشند. به طور کلی مورد اصلی که در هر روش این پروسه متفاوت است محل و نوع برش ها می باشد. به طور کلی دو حالت برای ایجاد این برش ها وجود دارد که دکتر ممکن است آن را انجام دهد :

 • ایجاد برش در پشت گوش ها
 • برش داخل خود گوش

بعد از اینکه برش ها ایجاد شد امکان دارد پزشک در صورت نیاز مقداری غضروف و پوست اضافه را خارج کند. بعد از آن تغییر فرم و حالت گوش به شکل مورد نظر با جابجایی ساختار داخلی انجام می شود و با استفاده از بخیه های داخلی مکان قرار گیری آنها تثبیت می شود. بعد از اتمام این مراحل و به پایان رسیدن جراحی گوش پزشک با استفاده از بخیه بیشتر برش ها را میبندد و بعد از آن پروسه به اتمام میرسد. همچنین مدت زمان مورد نیاز به صورت میانگین برای انجام این پروسه حدود دو ساعت می باشد ، اما با توجه به شرایط و در نظر گرفتن موارد مختلف ممکن است بیشتر یا کمتر زمان ببرد.

در دوره نقاهت جراحی گوش چه زمانی باید به دکتر زنگ بزنیم ؟

در زمان ریکاوری خود بعد از عمل شما باید همزمان با انجام دستورالعمل ها گوش به زنگ نیز باشید. در صورت رخ دادن موارد زیر سریعا به پزشک خود خبر دهید :

 • تب بسیار شدید و غیر عادی
 • تورم و خونریزی بیش از حد
 • وارد شدن هر گونه ضربه و فشار به ناحیه جراحی شده به هر دلیل و شکلی
دکتر حسین مرادیان

دکتر حسین مرادیان 

دکتر حسین مرادیان یکی از بهترین جراحان و متخصصان گوش و حلق و بینی در استان فارس، شهر شیراز هستند و تجربه بیش از ۱۰۰ عمل بینی موفق را دارا می باشند. ایشان در همایش و کنگره های مختلف کشوری و بین المللی حضور یافته و با آگاهی از علم روز و تکنیک های نوین، جراحی بینی را انجام می دهند. دکتر مرادیان فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شیراز هستند و در همین شهر نیز فعالیت حرفه ای خود را در سال ۱۳۹۷ آغاز نمودند.

0 0 آرا
امتیازدهی
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
مجله پزشکی
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: