تزریق فیلر

فهرست مطالب

همه چیز درباره تزریق فیلر

تزریق فیلر یا تزریق ژل ، بعنوان یکی از متداول ترین روش های جوانسازی پوست شناخته می شود.  عوامل بسیاری وجود دارد که از میزان جذابیت و جوانی چهره می کاهد که یکی از این عوامل بروز خطوط پوست صورت می باشد. چین و چروک های سطحی یا عمقی پوست از نگرانی های افرادی هستند که پا به سنین میانسالی می گذارند ؛ به همین دلیل به دنبال راهکاری برای از بین بردن چین و چروک و بازگشت جوانی به چهره هستند. فیلرها نوعی پرکننده هستند که انواع مختلفی دارند و از محبوب ترین روش های جوانسازی پوست هستند. 

روش های بسیاری برای افزایش زیبایی و جوانسازی صورت وجود دارد ؛ اما فیلر ها یا ژل ها محبوبیت بیشتری دارند.

 

تزریق فیلر

 

انواع فیلرها

فیلرها را بر اساس مدت زمان ماندگاری و اجزای تشکیل دهنده آن ها به دو دسته کلی تقسیم بندی می کنند:

فیلر های دارای ماندگاری بالا و غیر قابل جذب

این فیلرها از موادی ساخته شده اند که در بدن جذب نمی شوند. بنابراین بسیار کمتر از فیلرهای قابل جذب مورد استفاده قرار می گیرند. ولی در بعضی از موارد ممکن است مدت زمان ماندگاری فیلرها در بدن مهم باشد و از فیلرهای غیر قابل جذب استفاده شود. همچنین در درمان چین و چروک های عمیق پوست، معمولا از فیلرهای دائمی استفاده می شود. در ادامه با مهم ترین نوع فیلرهای دائم آشنا می شوید.

فیلر پلی متیل متاکریلات (PMMA)

پلی متیل متاکریلات نوعی پلیمر مصنوعی است که بدن می تواند آن را تحمل کند. این پلیمر زیست تخریب پذیر می باشد. با این حال ممکن است بدن در هنگام تزریق و ورود یک ماده خارجی از خود واکنش نشان دهد. میزان تحمل پذیری سلول های بدن نسبت به ماده ای که قرار است در ساخت محصولات درمانی و دارویی استفاده شود، مسئله بسیار مهمی است. این پلیمر به دلیل دارا بودن سازگاری خوب با بدن در بسیاری از محصولات درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. از این فیلر در از بین بردن چین و چروک دور لب، رفع جای آکنه های پوستی، از بین بردن فرو رفتگی ناشی از جای زخم هاو حجم دهی به لب استفاده می شود.

فیلرهای دارای ماندگاری کوتاه مدت و قابل جذب

این فیلرها حاوی مواد قابل جذب هستند که به صورت طبیعی در بدن وجود دارند. انواع فیلرهای قابل جذب عبارتند از:

هیالورونیک اسید ها

این فیلر پلی ساکاریدی است که با آب مخلوط می شود و به شکل حجیم شده به بدن تزریق می شود. این ماده به صورت طبیعی در پوست و غضروف های بدن وجود دارد. ساخت این فیلر به کمک باکتری ها در آزمایشگاه یا از استخراج منابع حیوانی یا طیور صورت می گیرد. این فیلرها معمولا 6 تا 12 ماه دارای ماندگاری هستند.

کلاژن ها

این فیلر نوعی پروتئین است که نقش مهمی در سفتی و قوام پوست دارد و وجود آن در استخوان ها باعث مستحکم شدن آن ها می شود. در حقیقت پوست زمانی شروع به پیری می کند که منابع کلاژن موجود در آن تجزیه می شوند. برای تهیه کلاژن از منابع حیوانی یا گاوی و سلول های انسانی استفاده می شود. این فیلر کمترین عوارض و کمترین ماندگاری را در پوست دارد. ماندگاری آن حدود 3 تا 4 ماه می باشد.

هیدروکسی آپاتیت کلسیم

این فیلر ماده ای معدنی است که استخوان ها و دندان ها در بدن به کمک آن استحکام می یابند. از این فیلر در رفع چین و چروک پوست به ویژه پوست پشت دست استفاده می شود. ماندگاری آن نسبتا بالا و حدود 18 ماه می باشد.

پلی لاکتیک اسید

این فیلر یک ماده پلیمری و دارای خاصیت زیست تخریب پذیری می باشد. از این ماده که با بدن سازگار می باشد در ساختن پیچ های استخوانی و بخیه های جذبی استفاده می شود.مشاهده اثر این فیلر معمولا به چند هفته زمان نیاز دارد و ممکن است 2 سال ماندگاری داشته باشد.

 

 

کاربرد تزریق فیلر

فیلرها در اصل نوعی پرکننده پوستی هستند که از مواد مختلف طبیعی یا انسانی و مصنوعی ساخته می شوند و دارای غلظت های متفاوتی هستند. در نتیجه فیلر، انواع مختلفی دارد و همین امر باعث می شود تا فیلر ، کاربردهای بسیاری داشته باشد. فیلرها یا ژل ها برای حجم دهی صورت ، حجم دهی گونه ، حجم دهی لب ، بر طرف کردن خطوط پوست و زاویه سازی صورت می باشند.

عوارض تزریق فیلر

در صورت انتخاب پزشک ماهر و چیره دست و همچنین رعایت نکات و توصیه های ایشان قبل و بعد از تزریق ، هیچ گونه عوارضی پس از آن بیماران را تهدید نمی کند ؛ تنها بیماران پس از انجام این روش از جوانسازی پوست ، شاهد بروز تورم و کبودی خفیف خواهند بود که این مسئله نیز طبیعی می باشد و سریعا برطرف می گردد ، بنابراین جای هیچ گونه نگرانی ندارد ؛ اما در غیر این صورت ، احتمال بروز عوارضی که در ذیل به آن ها اشاره شده است ، وجود دارد .

 • حساسیت های پوستی
 • کبودی و تورم شدید
 • عدم تقارن
 • عفونت
 • قرمزی شدید
 • و غیره

قبل از تزریق فیلر

 1. در صورتی که سابقه ابتلا به تبخال دارید ، حتما پزشک معالج خود را از این موضوع آگاه کنید.
 2. از استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل پیش از تزریق، خودداری نمایید .
 3. طبق توصیه پزشک ، بهتر است بانوان در روز درمان بدون آرایش باشند.
 4. از مصرف داروهایی ؛ از قبیل آسپرین ، بروفن و از این قبیل موارد پیش از تزریق ، خودداری نمایید ؛ چرا که منجر به تشدید کبودی و تورم پس از آن می شود.
 5. بهتر است در روز تزریق ، از انجام ورزش اجتناب نمایید ؛ چرا که منجر به افزایش فشار خون می گردد.
 6. به وفور آب میل کنید.
 7. بانوان باردار و شیرده و همچنین افرادی که نسبت به فیلرها حساسیت دارند ، باید از انجام این روش خودداری نمایند .
 8. و در نهایت ، توصیه به انتخاب پزشک زبده و رعایت دستورالعمل های ذکر شده می شود ؛ زیرا همانطور که گفته شد ، این دو مورد تاثیر به سزایی در نتایج دریافتی از تزریق دارند ؛ بنابراین به هیچ وجه در این باره سهل انگاری نکنید .

بعد از تزریق

فیلرها دوران نقاهت سخت ندارند ؛ به همین دلیل محبوبیت بالایی دارند و  بیشترین کاربرد آن ها برای حجم دهی لب می باشد.

 • تمامی بیماران پس از تزریق می توانند بلافاصله به محل کار خود یا زندگی روزمره خود بازگردند ؛ اما تا چندین ساعت باید از خم کردن سر پرهیز کنند.
 • همچنین انجام فعالیت های سنگین و حرکات ورزشی حداقل تا 1 الی 2 هفته ممنوع می باشد.
 • از ماساژ دادن یا فشار دادن ناحیه ای که تزریق قیلر انجام شده است ، خودداری کنید.
 • پس از تزریق می توانید تمام سوالات خود را از پزشک بپرسید و پاسخ آن ها را دریافت کنید.
 • بانوانی که تحت این روش از جوانسازی پوست ، قرار گرفته اند ؛ بهتر است به مدت چند روز پس از آن ، از لوازم آرایشی استفاده نکنند ؛ چرا که ، ممکن است ناحیه ورود سوزن ها از طریق مواد آرایشی ، آلوده شده و بدین طریق ، احتمال عفونت افزایش یابد.

کمپرس سرد و گرم بعد از تزریق

استفاده از کمپرس سرد بلافاصله پس از تزریق ؛ موجب کاهش تورم ، کبودی و خونریزی می گردد ؛ به همین علت ، در رابطه با این مورد سهل انگاری نکنید.

لازم به ذکر است ؛ استفاده از کمپرس یخ ، تا 72 ساعت ابتدایی تزریق توصیه می گردد.

یکی از نکات بسیار مهم پس از تزریق ، در این باره می باشد که استفاده از کمپرس گرم در دوران نقاهت این روش از جوانسازی ، ممنوع است.

 

تزریق فیلر

 

فیلر بهتر است یا بوتاکس ؟

بسیاری از افراد زیباجو ، در رابطه با تفاوت میان تزریق بوتاکس و فیلر می پرسند ؛ یا در این باره سوال دارند که کدام یک از این دو روش جوانسازی پوست ، بهتر است ؟ جهت دریافت پاسخ این پرسش ها ، با ما همراه باشید.

اگر چه فیلر و بوتاکس ، هر دو تزریق می شوند ؛ اما ماهیت آن دو با یکدیگر متفاوت است ؛ تزریق بوتاکس ، با جلوگیری از حرکات عضلانی ، منجر به رفع چین و چروک های پوستی می گردد ؛ در صورتی که فیلرها ، خاصیت پرکنندگی داشته و از طریق افزایش حجم نواحی مورد نظر ، موجب رفع چین و چروک های پوستی می گردند ؛ لازم به ذکر است ، بسیاری از افراد زیباجو به منظور برخورداری از چهره ای جوان ، اقدام به انجام هر دو این روش ها می کنند.

قیمت تزریق فیلر

همانطور که گفته شد فیلر ها انواع مختلفی دارند و حتی میزان غلطت آن ها نیز با یکدیگر متفاوت است. در نتیجه برندهای متفاوتی در زمینه تولید فیلر فعالیت دارند و هزینه آن ها نیز مشابه یکدیگر نمی باشد. برای مطلع شدن از هزینه تزریق فیلر باید به پزشک مراجعه نمایید تا مشخص شود که از چه نوع فیلری استفاده می شود و میزان فیلر موردنیاز چند سی سی می باشد.

همچنین ناحیه مورد نظر بیمار نیز در تعیین هزینه تاثیرگذار است و برای تعیین قیمت دقیق تزریق ژل یا فیلر ، بهتر است که بیمار با پزشک مد نظر خود صحبت کند.

 

دکتر حسین مرادیان - drhosseinmoradian-com

دکتر حسین مرادیان 

دکتر حسین مرادیان یکی از بهترین جراحان و متخصصان گوش و حلق و بینی در استان فارس، شهر شیراز هستند و تجربه بیش از ۱۰۰ عمل بینی موفق را دارا می باشند. ایشان در همایش و کنگره های مختلف کشوری و بین المللی حضور یافته و با آگاهی از علم روز و تکنیک های نوین، جراحی بینی را انجام می دهند. دکتر مرادیان فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شیراز هستند و در همین شهر نیز فعالیت حرفه ای خود را در سال ۱۳۹۷ آغاز نمودند.

0 0 آرا
امتیازدهی
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
مجله پزشکی دکتر مرادیان
اشتراک گذاری در:
جدیدترین مقالات:
اشتراک گذاری در: